fält förr        A vapen        Revolver        B vapen        C vapen        Dam        Veteran        Junior

Mästarna i fältskytte förr.   A -B vapen ind.

B vapen ingick i en gemensam vapengrupp med A vapen till och med år 1978.

1970  Örebro A Andersson   Örebro Psk 45/14
1971  Charlottenberg Kurt Andersson   Arvika Pk 43/20
1972  Vara Clas Haglund   Gillet Göteborg 42/22
1973  Ed Ulf Nielsen   Gillet Göteborg 43/20
1974  Göteborg Sixten Holmqvist   Charlottenbergs Pk 44/20
1975  Borås Henrik Lewert   Göteborgs Sport 48/14
1976  Örebro Sixten Holmqvist   Charlottenbergs Pk 46/21
1977  Karlstad Stig-Uno Pettersson   P4 If 51/23

Lag  A - B vapen.

1970 Karlskoga Pk   Hammarbäck, Larsson, Nordén 108/41
1971 Karlstads Pk   Johansson, Malmgren, Henningsson 114/58
1972 Göteborgs Skyttegille   Haglund, Nielsen, Gustavsson 105/57
1973 Göteborgs Skyttegille   Nielsen, Haglund, Arrelind 108/55
1974 Vargöns Pk   Boman, Karlsson, Mogel 119 tr
1975 Vargöns Pk   Boman, Larsson, Mogel 128 tr
1976 Göteborgs Skyttegille   Nielsen, Friberg, Pääkönen 110/55
1977 Älvenäs Pk   Andersson, Forss, Andersson 119/65

Från 1978  fortsatte lag A - B ytterligare några år på grund av uppsatta lagpriser. Nu var emellertid A och B separerade i två grupper. 1978 fanns inget lag anmält i B. Det skulle dröja fram till 1980 innan första lagmästarna i B korades.

Tävlingar med 5 manna kretslag genomfördes f.o.m 1971 t.o.m. 1980. med grovvapen. År 1971 gick tävlingen i Charlottenberg. Vid det tillfället deltog det Norska landslaget i lagtävlingen. Skyttarnas namn var Torgeir Bittnes, Reidar Gustavsen, Harlad Marstrander, Arvid Haugen och Svein Tangen. Norrmännen kom på andra plats efter Värmlänningarna Andersson, Bergström, Henningsson, Holmqvist och K E Johansson. Var det möjligen den första landskampen?

A vapen.

1978  Nol Rolf Sträng  Göteborgs Skyttegille 42/22
1979  Bjärsjö Sigvard Andersson  Eds Psk 42/16
1980  Borås Nils Fjellman  Karlstads Psk 41/17
1981  Göteborg Nils Fjellman  Karlstads Psk 37/24
1982  Örebro Roland Magnusson  Örebro Poliskårs Pk 41/19
1983  Karlstad Klas Haglund  Göteborgs Skyttegille 46/22
1984  Lidköping Arne Friberg   Göteborgs Skyttegille 47/24
1985  Trollhättan Arne Friberg  Göteborgs Skyttegille 47/23
1986  Borås Rolf Gustavsson  Göteborgs Skyttegille 41/18
1987  Överby Rolf Sträng   Gillet Göteborg 45/22
1988  Örebro Gunnar Gustavsson  Hagfors-Uddeholm 43/23
1989  Sunne Johny Johnsson   Säffle Pk 46/23
1990  Axvall Arthur Blom  P4 If 60/31
1991  Sjuntorp Arthur Blom  P4 If 47/27
1992  Borås Johny Johnsson   I2 Skf 67 p
1993  Göteborg Rolf Sträng   Göteborgs Pssk 72 p
1994  Örebro Roger Larsson   Härlanda Pk 47/24
1995  Munkfors Jan Fernlöv   Överby Pk 53/28
1996  Lidköping Ola Ronnert   Härlanda Pk 59/30
1997  Uddevalla Jan Färnlöv   Överby Pk 58/38
1998  Borås Roger Larsson   Härlanda Pk 93 p
1999  Örebro Pontus Andersson   Vårgårda Psk 46/29
2000  Ramsberg Karl-Erik Johansson   Hagfors-Uddeholm 44/29
2001  Nordmarken Roger Larsson   Härlanda Pk 58/27
2002  Kaflås Kenneth Nordin   Horns Pss 59/32
2003  Trollhättan Roger Larsson   Vårgårda Psk 48/24
2004  Borås Roger Larsson   Vårgårda Psk 72 p
2005 Göteborg Roger Larsson Telegrafverket Pk 98 p
2006 Örebro Håkan Landebring Vårgårda Psk 46/28
2007 Sunne Göran Strandh Älvenäs Pk 48/27
2008 Kaflås Per-Olov Andersson Örebro Pssk 60/45
2009 Skepplanda Anders Eriksson Södra Dals Psf 48/26
2010 Borås Torben Rundqvist Vårgårad Psk 75
2011 Göteborg Anders Grimling Lidköpings Pf 46/28

Lag A.

1978 Gillet Gbg.   Sträng, Friberg, Nielsen 120/65
1979 Karlstads Psk   Styrborn, Fjellman, Nordenfelt 83/41
1980 Karlstads Psk   Styrborn, Fjellman, Nordenfelt 96/46
1981 Gillet Gbg.   Friberg, Nielsen, Sträng 104/62
1982 Örebro Pk    Kärrman, Segercrantz, Carlsson 84/48
1983 Gillet Göteborg   Haglund, Friberg, Sträng 131/65
1984 Gillet Göteborg   Friberg, Sträng, Haglund 138/71
1985 Gillet Göteborg   Friberg, Sträng, Gustavsson 137/68
1986 Kaflås Pk   Johansson, Persson, Alvarsson 101/53
1987 Gillet Göteborg   Haglund, Sträng, Friberg 126/69
1988 Gillet Göteborg   Sträng, Haglund, Friberg 117/64
1989 Hagfors-Uddeholm   Johansson, Eriksson, Gustavsson 123/66
1990 T2 If   Stieberth, Ristander, Carlsson 164/87
1991 Charlottenbergs Pk   Holmqvist, Ågren, Ekberg 126/78
1992 Arvika Pk   Olsson, Olofsson, Lindgren 155 p
1993 Göteborgs Pssk   Sträng, Götberg, Haglund 207 p
1994 Härlanda Pk   Larsson, Ronnert, Johnsson 117/65
1995 Härlanda Pk   Larsson, Ronnert, Svangren 136/78
1996 Härlanda Pk   Larsson, Ronnert, Svangren 175/92
1997 Överby Pk   Nedgård, Hansson, Färnlöv 145/102
1998 Överby Pk   Fernlöv, Nedgård, Hansson 219 p
1999 Härlanda Pk   Larsson, Olander, Sagebring 117/81
2000 Härlanda Pk   Larsson, Landebring, Markovic 117/84
2001 Hagfors-Uddeholm   Nilsson, Johansson, Nilsson 162/81
2002 Örebro Pssk   Skoog, Andersson, Jorsäter 171/93
2003 Vårgårda Psk   Larsson, Rundqvist, Andersson 140/68
2004 Vårgårda Psk Larsson, Landebring, Andersson 207 p
2005 Vårgårda Psk  Lundblad, Landebring, Rundqvist 278
2006 Vårgårda Psk  Landebring, Rundqvist, Lundblad 130/82
2007 Fok Borås  Svensson, Hallman, Ånhed 120/76
2008 Örebro Pssk Björkman, Andersson, Carlsson 116/128
2009 Fok Borås Wahlberg, Svensson, Hallman 134/77
2010 Södra Dals Psf 197p
2011 FOK Borås 121/81
FÄLTSKYTTE

Mästarna förr.

1968 sköt finkalibriga och grovkalibriga vapen i skilda klasser. Året efter, 1969, sköt alla vapen i samma vapengrupp. Därefter och fram till nu var 22orna i egen vapengrupp. Första gången någon sköt fullt var 1973. Skytten heter Ragnar Olsson. Mästarnas mästare är som framgår av denna lista Torben Rundqvist med 9 segrar, varav 8 är med maxresultat.

 C vapen.

1968  Borås Karl-Erik Johansson  Hagfors-Uddeholm Pk 45 träff
1969  Göteborg Clas Haglund  Gillets Psk Göteborg 46/14
1970  Örebro Å Eriksson   Marks Pk 47/14
1971  Charlottenberg Klas Boman   Vargöns Pk 46/20
1972  Vara K-E Johansson   Hagfors - Uddeholms Pk 47/22
1973  Ed

Ragnar Olsson   Fjugesta Psk

48/20
1974  Överby K-E Johansson   Hagfors - Uddeholm Pk 47/20
1975  Borås Voitto Saarinen   Göteborgs Sportskyttar 48/14
1976  Örebro Gunnar Samuelsson   Vårgårda Psk 47/22
1977  Karlstad Gunnar Samuelsson   Vårgårda Psk 52/26
1978  Nol Våge Strålin   Göteborgs Polismäns If 47/24
1979  Bjärsjö Skövde Kjell-Arne Liljefors   Trollhättans Pk 47/16
1980  Borås Sture Andersson   Starrkärrs Sf 48/18
1981  Göteborg Per Helmer   Fok Borås 47/25
1982  Örebro Sune Forss   Ålvenäs Pk 48/22
1983  Karlstad Voitto Saarinen   Göteborgs Sport 48/22
1984  Lidköping Sven Dahlberg   Örebro Psk 48/24
1985  Trollhättan Sven Dahlberg   Örebro Pssk 48/26
1986  Borås Sonny Svensson   Borås poliskårs Pk 47/20
1987  Överby Ragnar Olsson   Fjugesta Psk 48/25
1988  Örebro Lars Funke   Kumla Sportskyttar 48/25
1989  Fryksdalen Våge Strålin   Charlottenbergs Pk 48/29
1990  Axvall Ragnar Olsson   Fjugesta Psk 60/31
1991  Sjuntorp Torben Rundqvist   Fok Borås 48/32
1992  Borås Torben Rundqvist   Fok Borås 75 p
1993  Sisjön Gbg. Per Helmer   I 15 Borås 80 p
1994  Örebro Torben Rundqvist   Fok Borås 48/24
1995  Munkfors Johan Nilsson   Hagfors-Uddeholm Pk 54/28
1996  Lidköping Torben Rundqvist  Vårgårda Psk 60/31
1997  Uddevalla Torben Rundqvist  Vårgårda Psk 58/41
1998  Borås Torben Rundqvist   Vårgårda Psk 100 p
1999  Örebro Christer Skoog   Överby Pk 48/30
2000  Ramsberg Torben Rundqvist  Vårgårda Psk 48/32
2001  Nordmarken Lennart Gustafsson   Lidköpings Pf 60/31
2002  Kaflås Roger Larsson   Härlanda Pk 60/32
2003  Trollhättan Per-Olov Andersson   Örebro Pssk 48/24
2004 Borås Jan Jorsäter   Örebro Pssk 80 p
2005 Göteborg Torben Rundqvist Vårgårda Psk 100 p
2006 Örebro Torben Rundqvist Vårgårda Psk 48/29
2007 Sunne Christian Johansson  Vedums Psk 48/28
2008 Kaflås Per-Olov Andersson Örebro Pssk 60/45
2009 Skepplanda Jimmy Ågesjö P4 If 48/26
2010 Borås Christian Johansson Lidköpings Pf 80p
2011 Göteborg Christian Johansson Lidköpings Pf 48/29

Lag C.

1971 Borås Ps   Svedberg, Larsson, Liljeros 129/42
1972 Örebro Pk   K-O Johansson, A Andersson, Wilhelmsson 134/64
1973 Göteborgs Skyttegille   Hessö, Nielsen, Jansson 136/60
1974 Göteborgs Skyttegille   Friberg, Haglund, Hessö 136 tr.
1975 Kretslag   O-kretsen  Saarinen, Lewert, Nielsen, Stråhlin, Nielsen 236 tr.
1976 Älvsborgs Pistolskyttekrets  (kretslag 5 skyttar) 227/107
1977 Gillet Göteborg   Friberg, Sträng, Nielsen 146/71
1978 Vargöns Pk   Boman, Mogel, Lindqvist 133/70
1979 Gillet Göteborg   Pääkönen, Torstensson, Haglund 132/48
1980 Marks Pk   Palm, Hansson, Hopponen 137/53
1981 Fok Borås   Helmer, Jacobsson, Wahlberg 129/74
1982 Tidaholms Psk   Holmberg, Rehn, Stenberg 133/57
1983 Vårgårda Psk   Samuelsson, Flodin, Samuelsson 137/63
1984 Charlottenbergs Pk   Gustafsson, Olsson, Strålin 141/72
1985 Gillet Göteborg   Pääkönen, Friberg, Sträng 137/78
1986 Vårgårda Psk   Samuelsson, Flodin, Samuelsson 136/60
1987 Örebro Pssk   Dahlberg, Andersson, Grönholm 137/74
1988 Hagfors-Uddeholm   Johansson, Gustavsson, Eriksson 132/71
1989 Charlottenbergs Pk   Olsson, Nilsson, Strålin 134/83
1990 Lidköpings Pf   L Gustafsson, LO Gustafsson, Fridell 179/91
1991 Fok Borås   Rundqvist, Ånhed, Flodin 142/94
1992 Vårgårda Psk   Samuelsson, Saarinen, Andersson 211 p
1993 Fok Borås   Wahlberg, Rundqvist, Ånhed 229 p
1994 Vårgårda Psk   Samuelsson, Saarinen, Svensson 135/69
1995 Örebro Pssk   Andersson, Dahlberg, Johansson 160/84
1996 Lidköpings Pf   Fridell, Grimling, Gustafsson 177/93
1997 Vårgårda Psk   Saarinen, Rundqvist, Samuelsson 171/123
1998 Vårgårda Psk   Rundqvist, Samuelsson, Saarinen 283 p
1999 Vårgårda Psk   Rundqvist, Svensson, Saarinen 138/86
2000 Vårgårda Psk   Rundqvist, Samuelsson, Andersson 136/89
2001 Örebro Pssk   Skoog, Andersson, Jorsäter 177/92
2002 Örebro Pssk   Skoog, Andersson, Jorsäter 179/96
2003 Vårgårda Psk   Landebring, Andersson, Lundblad 143/71
2004 Vårgårda Psk   Landebring. Larsson, Rundqvist 235 p
2005 Lidköpings Pf  Ivarsson, Grimling, Gustafsson 285 p
2006 Lidköpings Pf  Gustafsson, Grimling, Wernersson 139/84
2007 Lidköpings Pf  Grimling, Gustafsson, Lindqvist 136/81
2008 Örebro Pssk Andersson, Jorsäter, Jander 177/134
2009 I2 Skf Nilsson, Everbring, Rådman 141/78
2010 Lidköpings Pf 236p
2011 Lidköpings Pf 142/85

Mästare från förr i Fältskytte

Dam C.  Ej mästerskapsklass.

1977  Karlstad Irene Nordström   Örebro Pk 46/25

Fält Damer C

1981  Göteborg Marie Karlsson   Överby Pk 39/22
1982  Örebro Kristina Saxerud   Kristinehamns Pk 41/21
1983  Karlstad Britt-Marie Karlsson  Hällefors Pk 42/20
1984  Lidköping Kristina Saxerud   Kristinehamns Pk 43/25
1985  Trollhättan Marie Karlsson   Överby Pk 46/23
1986  Borås Louise Liljeros   Borås Poliskårs Pk 43/20
1987  Överby Louise Liljeros   Borås polisen 44/24
1988  Örebro Monica Flodin   Vårgårda Psk 42/23
1989  Sunne Kristina Saxerud   Kristinehamns Pk 43/26
1990  Axvall Mona Rundqvist   Lidköpings Pf 59/30
1991  Sjuntorp Monica Flodin   Fok Borås 48/32
1992  Borås Monica Rundqvist   Fok Borås 63 p
1993  Göteborg Monica Rundqvist   Fok Borås 78 p
1994  Örebro Britt-Marie Karlsson   Hällefors Psk 44/23
1995  Munkfors Monica Rundqvist   Fok Borås 53/28
1996  Lidköping Veronica Ericsson   Örebro Pssk 59/31
1997  Uddevalla Monica Rundqvist   Vårgårda Psk 57/40
1998  Borås Veronica Ericsson   Örebro Pssk 92 p
1999  Örebro Kristina Andersson   Lidköpings Pf 45/27
2000  Ramsberg Veronica Ericsson   Lidköpings Pf 46/32
2001  Nordmarken Annica Sonemalm   Karlstads Psk 55/31
2002  Kaflås Veronica Ericsson   Örebro Pssk 58/31
2003  Trollhättan Monica Rundqvist   Vårgårda Psk 48/24
2004 Borås Marie Brunsson  Örgryte Pk 72 p
2005 Göteborg Marie Brunsson Örgryte Pk 89 p
2006 Örebro Kristina Andersson Lidköpings Pf 44/27
2007 Sunne Johanna Amrén  Härlanda Pk 40/26
2008 Kaflås Cecilia Larsson Fryksdalens Psk 56/44
2009 Skepplanda Kristina Andersson Lidköpings Pf 47/26
2010 Borås Johanna Amrén Göteborgs Pssk 74p
2011 Göteborg Helena Linell Vårgårda Psk 45/27

Fält Lag Damer

1993 Fok Borås   Rundqvist, Hansson 144 p
1994 Örebro Pssk   Ericsson, Eriksson 73/44
1995 Örebro Pssk   Ericsson, Eriksson 92/53
1996 Vårgårda Psk   Rundqvist, Linell 115/62
1997 Örebro Pssk   Ericsson, Bengtsson 101/74
1998 Lidköpings Pf   Andersson, Rundqvist 167 p
1999 Lidköpings Pf   Andersson, Rundqvist 87/55
2000 Lidköpings Pf   Andersson, Rundqvist 84/58
2001 Karlstads Psk   Sonemalm, Ekström 101/80
2002 Göteborgs Pssk   Källestig, Gabrielsson 106/60
2003 Vårgårda Psk   Rundqvist, Linell 95/48
2004 Örebro Pssk   Ericsson, Eriksson 139 p
2005 Lidköpings Pf  Andersson, Rundqvist 167 p
2006 Lidköpings Pf  Andersson, Rundqvist 85/52
2007 Lidköpings Pf  Andersson, Rundqvist 86/53
2008 Lidköpings Pf Andersson, Rundqvist 109/82
2009 Örgryte Pk Brunsson, Jerkwall 90/52
2010 Trollhättans Pk 123p
2011 ----  

Fält Veteraner C

1980  Borås Bertil Lövgren   Älvenäs Pk 34/15
1981  Göteborg Gösta Alexandersson   Borås Poliskårs Pk 42/22
1982  Örebro Gösta Alexandersson   Borås Polismäns Pk 40/19
1983  Karlstad Albert Lundqvist   Borås Ps 46/20
1984  Lidköping Albert Lundqvist   Borås Ps 45/25
1985  Trollhättan Tage Persson   Färjenäs Sfp 44/22
1986  Borås Hans Hansson   Åmåls Pk 43/20
1987  Överby Hans Hansson   Åmåls Pk 45/24
1988  Örebro  Albert Lundqvist   Borås Ps 46/24
1989  Sunne Albert Lundqvist   Borås Ps 43/27
1990  Axvall Karl-Erik Johansson   Hagfors-Uddeholm 58/30
1991  Sjuntorp Karl-Erik Johansson   Hagfors-Uddeholm 47/32
1992  Borås John Gillmén   Stenungssunds Pk 64 p
1993  Göteborg Jan Andersson   Bengtsfors Psk 68 p
1994  Örebro VY    K-E Johansson   Hagfors-Uddeholm 43/24
  VÄ    Arne Sjöberg   Kumla Ps 41/22
1995  Munkfors VY    K-E Johansson   Hagfors-Uddeholm 52/27
  VÄ    Hans Hansson   Åmåls Pk 50/26
1996  Lidköping VY    K-E Johansson   Hagfors-Uddeholm 58/31
  VÄ    Albert Lundqvist   Fok Borås 51/29
1997  Uddevalla VY    K-E Johansson   Hagfors-Uddeholm 56/39
  VÄ    Albert Lundqvist   Fok Borås 49/36
1998  Borås VY    K-E Johansson   Hagfors-Uddeholm 88 p
  VÄ    Ingvar Jungblom   Trollhättans Pk 75 p
1999  Örebro VY    Ragnar Olsson   Fjugesta Psk 48/30
  VÄ    Ingvar Jungblom   Trollhättans Pk 41/24
2000  Ramsberg VY    Ragnar Olsson   Fjugesta Psk 46/31
  VÄ    Ingvar Jungblom   Trollhättans Pk 41/27
2001  Nordmarken VY    Pertti Lode   Kristinehamns Pk 58/31
  VÄ    K-E Johansson   Hagfors-Uddeholm 57/31
2002  Kaflås VY    Ragnar Olsson   Fjugesta Psk 60/32
  VÄ    K-E Johansson   Hagfors-Uddeholm 59/32
2003  Trollhättan VY    Gunnar Samuelsson   Vårgårda Psk 48/24
  VÄ    Arne Friberg   Göteborgs Pssk 45/22
2004  Borås VY    Ragnar Olsson   Fjugesta Psk 80 p
  VÄ    Göte Zetterlund   Hagfors-Uddeholm 68 p
2005 Göteborg VY    Sonny Svensson Fok Borås 99 p
  VÄ  Claes Haglund  Göteborgs Pssk 92 p
2006 Örebro VY    Ragnar Olsson  Fjugesta Psk 45/27
  VÄ  K-E Johansson  Hagfors-Uddeholm 44/26
2007 Sunne VY  Ragnar Olsson  Fjugesta Psk 45/27
  VÄ  Sven Samuelsson  Vårgårda Psk 46/27
2008 Kaflås Vy Våge Strålin Arvika Psk 60/45
  Vä Sven Samuelsson Vårgårda Psk 55/41
2009 Skepplanda Vy Yngve Björlin Pålsboda Psk 48/26
  Vä Ragnar Olsson Fjugesta Psk 48/26
2010 Borås Vy Gunnar Samuelsson Vårgårda Psk 77p
  Vä Sven Samuelsson Vårgårda Psk 71p
2011 Göteborg Vy Gunnar Samuelsson Vårgårda Psk 45/28
  Vä Sonny Svensson FOK Borås 43/29

Fält Lag Veteraner

1993 Götaborgs Pssk   Berntsson, Lindqvist 127 p
1999 Kristinehamns Pk   Olofsson, Lode 85/54
2000 Vårgårda Psk   Samuelsson, Saarinen 88/60
2001 Kristinehamns Psk   Lode, Olofsson 112/84
2002 Hagfors-Uddeholm Pk   Johansson, Zetterlund 117/64
2003 Vårgårda Psk   Samuelsson, Samuelsson 91/44
2004 Fok Borås   Svensson, Törnqvist 134 p
2005 Fok Borås   Svensson, Lundqvist 183 p
2006 Fok Borås   Wahlberg, Svensson 90/55
2007 Vårgårda Psk  Samuelsson, Samuelsson 87/52
2008 Vårgårda Psk Samuelsson, Samuelsson 111/84
2009 Fjugesta Psk Olsson, Ivarsson 92/52
2010 Vårgårda Psk 148p
2011 ------  

Fält Juniorer C

1990  Axvall Anders Lundblad   Sollebrunns Pk 53/28
1991  Sjuntorp Tony Edman   Överby Pk 44/30
1992  Borås Daniel Knopp   Överby Pk 58 p
1993  Göteborg Per-Anders Lander   Säffle Pk 70 p
1994  Örebro Anders Eriksson   Södra Dals Psf 44/24
1995  Munkfors Emil Axling   Ramsbergs Pk 52/27
1996  Lidköping Henrik Håkansson   Lidköpings Pf 59/31
1997  Uddevalla Pavel Koubek   Örebro Pssk 52/37
1998  Borås Robert Henriksson   Bengtsfors Psk 84 p
1999  Örebro Rickard Ljungqvist   Lidköpings Pf 45/28
2000  Ramsberg Daniel Fridholm   Ramsbergs Psk 36/26
2001  Nordmarken Andreas Eriksson   Göteborgs Pssk 51/28
2002  Kaflås Sanna Sträng   Göteborgs Pssk 51/30
2003  Trollhättan Hans-Christian Mattison   Trollhättans Pk 45/22
2004  Borås Christian Johansson   Vedums Psk 70 p
2005 Göteborg Christian Johansson Vedums Psk 92 p
2006 Örebro Christian Johansson  Vedums Psk 46/29
2007 Sunne Martin Rehn  Tidaholms Psk 43/26
2008 Kaflås Martin Rehn Tidaholms Psk 58/44
2009 Skepplanda Samuel Blomér-Johansson Örebro Pssk 34/19
2010 Borås Peter Johansson Arvika Psk 62p
2011 Göteborg Oscar Ekblad Härryda Pss 47/28

Fält förr. B vapen.

1978  Nol Bertil Brosved  Göteborgs Polismäns If 45/22
1979 Bjärsjö Skövde. Sven Dahlberg   Örebro Pk 47/16
1980  Borås Voitto Saarinen  Göteborgs Sport 48/18
1981  Göteborg Torben Rundqvist   Åmåls Pk 45/26
1982  Örebro Sven Dahlberg   Örebro Pk 47/22
1983  Karlstad Torben Rundqvist   Göteborgs Sport 48/22
1984  Lidköping Sven Dahlberg   Örebro Psk 48/24
1985  Trollhättan Sven Dahlberg   Örebro Pssk 48/26
1986  Borås Gunnar Samuelsson   Vårgårda Psk 47/20
1987  Överby Torben Rundqvist   Åmåls Pk 48/25
1988  Örebro Torben Rundqvist   Fok Borås 47/24
1989  Sunne Lennart Gustafsson   Lidköpings Pf 47/28
1990  Axvall Lennart Gustafsson   Lidköpings Pf 60/31
1991  Sjuntorp Ragnar Olsson   Fjugesta Psk 48/31
1992  Borås Voitto Saarinen   Vårgårda Psk 72 p
1993  Göteborg Ronny Solheim   Härlanda Pk 77 p
1994  Örebro Torben Rundqvist   Fok Borås 48/25
1995  Munkfors P-O Andersson   Örebro Pssk 54/28
1996  Lidköping Voitto Saarinen   Vårgårda Psk 60/31
1997  Uddevalla Christer Skoog   Överby Pk 58/42
1998  Borås Voitto Saarinen   Vårgårda Psk 96 p
1999  Örebro Christer Skoog   Överby Pk 48/30
2000  Örebro Lennart Gustafsson   Lidköpings Pf 48/32
2001  Nordmarken Christer Skoog   Örebro Pssk 60/31
2002  Kaflås Pether Gustavsson   Skövde Ssk 60/32
2003  Trollhättan P-O Andersson  Örebro Pssk 48/24
2004 Borås Ragnar Olsson   Fjugesta Psk 78 p
2005 Göteborg Lennart Gustavsson Lidköpings Pf 59/40
2006 Örebro P-O Andersson  Örebro Pssk 47/28
2007 Sunne P-O Andersson  Örebro Pssk 48/27
2008 Kaflås Johan Nilsson I2 Skf 60/45
2009 Skepplanda Lennart Gustafsson Lidköpings Pf 48/26
2010 Borås Jan Jorsäter Örebro Pssk 78p
2011 Göteborg P-O Andersson Örebro Pssk 48/29

Lag B.

1980 I 17 Skf   Årstrand, Blomdahl, Gunnarsson 131/53
1981 Trollhättans Pk   Jönsson, Svensson, Petersson 108/63
1982 P4 If   Pettersson, Wikdahl, Melin 135/60
1983 Göteborgs Sport   Rundqvist, Saarinen, Lindqvist 136/63
1984 Göteborgs Sport   Rundqvist, Saarinen, Ericsson 141/72
1985 Charlottenbergs Pk   Holmqvist, Olsson, Olsson 133/75
1986 K3 If   Wikdahl, Pettersson, Stieberth 122/56
1987 T2 If   Stieberth, Ristander, Carlsson 138/70
1988 Lidköpings Pf   Fridell, L Gustafsson, M Gustafsson 126/68
1989 Lidköpings Pf   Fridell, Gustafsson, Nyman 134/83
1990 Lidköpings Pf   L Gustafsson, LO Gustafsson, M Gustafsson 176/91
1991 Lidköpings Pf   Gustafsson, Gustafsson, Gustafsson 143/96
1992 Örebro Pssk   Ståhl, Andersson, Dahlberg 205 p
1993 Vårgårda Psk   Andersson, Saarinen, Samuelsson 219 p
1994 Örebro Pssk   Johansson, Dahlberg, Ståhl 135/70
1995 Lidköpings Pf   Nyman, Gustafsson, Wernersson 152/84
1996 Örebro Pssk   Johansson, Dahlberg, Andersson 176/93
1997 Överby Pk   Persson, Skoog, Sporre 166/119
1998 Örebro Pssk   Johansson, Andersson, Ericsson 260 p
1999 Örebro Pssk   Johansson, Andersson, Kappen 137/86
2000 Örebro Pssk   Johansson, Andersson, Ericsson 135/91
2001 Örebro Pssk   Skoog, Jorsäter, Andersson 178/91
2002 Örebro Pssk   Skoog, Andersson, Jorsäter 179/96
2003 Vårgårda Psk   Rundqvist, Landebring, Larsson 142/71
2004 Örebro Pssk   Jorsäter, Jander, Andersson 229 p
2005 Lidköpings Pf. Gustavsson, Fridell, Grimling 295
2006 Örebro Pssk. Andersson, Jorsäter. Jander. 135/83
2007 Lidköpings Pf  Gustafsson, Grimling, Nyman 134/81
2008 I2 Skf Rådman, Nilsson, Nilsson 177/133
2009 Örebro Pssk Jander, Andersson, Jorsäter 143/78
2010 Örebro Pssk Jander, Andersson, Jorsäter 229p
2011 Lidköpings Psf 134/83

Mästarna förr.

1990 innebar stora förändring i VSM skyttet. Det var det året revolver fick en egen vapengrupp, Det var visserligen ett försök men några kretsar i Västsverige hade redan tagit upp revolver som egen gren. Det var också 1990 som VSM hade juniorklass på försök. Båda nyheterna kom för att stanna. Fälttävlingen gick detta år i mitten av maj bland blommande bärträd i det natursköna Valle härad Skaraborg. Platsen heter Himmelsberget och är numera naturskyddad.

Den förste mästaren i revolverfält blev den nu framlidne A Blom som också passade på att skjuta fullt, 60/31.

Revolver.

1990  Axvall Arthur Blom   P4 If 60/31
1991  Sjuntorp Rolf Sträng   Gillet Göteborg 48/28
1992  Borås Per-Inge Berggren   Kvibergs Pk 65 p
1993  Göteborg Ola Ronnert   JBF 72 p
1994  Örebro Jens Olofsson   Kristinehamns Pk 44/22
1995  Munkfors Lennart Rosenberg   Finnskoga Psf 53/27
1996  Lidköping Torben Rundqvist   Vårgårda Psk 60/31
1997  Uddevalla Torben Rundqvist   Vårgårda Psk 59/39
1998  Borås Pontus Andersson  Vårgårda Psk 89 p
1999  Örebro Pontus Andersson   Vårgårda Psk 48/30
2000  Ramsberg Johan Nilsson   Hagfors-Uddeholm 46/32
2001  Nordmarken Patrik Fritzon   Göteborgs Pssk 58/34
2002  Kaflås Johan Nilsson   Hagfors-Uddeholm 60/32
2003  Trollhättan Patrik Fritzon   Göteborgs Pssk 48/24
2004  Borås Lennart Gustafsson   Lidköpings Pf 76 p
2005 Göteborg Johan Nilsson  I 2 Skf 100 p
2006 Örebro Johan Nilsson  I 2 Skf 48/28
2007 Sunne Hans Germer  Mariestads Pk 48/27
2008 Kaflås Jan Jorsäter Örebro Pssk 60/45
2009 Skepplanda Christian Johansson Lidköpings Pf 48/26
2010 Borås Rolf Hallman FOK Borås 76p
2011 Göteborg Christian Johansson Lidköpings Psf 48/30

Lag revolver.

1990 Kaflås Pk   Johansson, Ahldén, Billström 164/88
1993 Göteborgs Pssk   Sträng, Grinefeldt, Haglund 202 p
1999 Vårgårda Psk   Andersson, Rundqvist, Lundblad 133/83
2000 Vårgårda Psk   Rundqvist, Andersson, Lundblad 131/91
2001 Göteborgs Pssk   Fritzon, Eriksson, Eriksson 170/100
2002 Örebro Pssk   Skoog, Jorsäter, Andersson 172/93
2003 Göteborgs Pssk   Friberg, Fritzon, Eriksson 141/70
2004 Fok Borås   Ånhed, Svensson, Hallman 215 p
2005 Vårgårda Psk  Andersson, Rundqvist, Lundblad 173/115
2006 Fok Borås  Hallman, Ånhed, Svensson 126/79
2007 Vårgårda Psk  Lundblad, Wennerbom, Lundblad 135/78
2008 Örebro Pssk Jorsäter, Carlsson, Björkman 175/134
2009 Lidköpings Pf Johansson, Gustafsson, Lindqvist 143/78
2010 Hagfors Uddeholms Psk 217p
2011 FOK Borås 130/83