Örebro Läns Pistolskyttekrets

 

 

 

Resultatlista för

 

 

VSM-Precisionsskjutning

i

Örebro

 

 

6 september 2003

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Mästerskap vapengrupp A

Guld      Sören Rehn                        Tidaholms PSK                     331   47   48   47      473

Silver    Hans-Peter Sörensson     Charlottenbergs PK              325   49   47   46      467

Brons   Tommy Myrén                     Charlottenbergs PK              326   44   47   45      462

4            Ove Holmberg                    Tidaholms PSK                     326   46   44   45      461

5            Sergio Santana                  SJ SK Hallsberg                   317   43   47   49      456

6            Hans Zachrisson                Åmåls PK                              305   39   39   40      423

7            Sonny Sjögren                    Ramsbergs PSK                  272   44   45   36      397

 

Mästerskap vapengrupp B

Guld      Jan Jorsäter                       Örebro PSSK                        338   50   50   46      484

Silver    Mikael Andersson              PSK Frövi                              338   48   46   49      481

Brons   Jan-Olov Nilsson                Ramsbergs PSK                  337   48   48   46      479

4            Tommy Myrén                     Charlottenbergs PK              332   47   47   49      475

5            Raoul Löwenborg              Örebro PSSK                        330   47   49   48      474

6            Jokke Hiltunen                    Ramsbergs PSK                  326   47   48   47      468

7            Anders Grimling                 Lidköpings PSF                    331   48   47   42      468

8            Jan Dahlgren                      Fryksdalens PK                    331   45   43   47      466

9            Anders Friberg                   Örebro PSSK                        320   44   48   48      460

10          Pasi Tynelä                         Lindesbergs PS                    320   46   47   47      460

11          Peter Huss                          Örebro Poliskårs PK            326   43   45   42      456

 

Mästerskap vapengrupp C                                                                                                        Sär.

Guld      Jan Jorsäter                       Örebro PSSK                        342   47   49   49      487

Silver    Mikael Andersson              PSK Frövi                              337   50   47   46      480

Brons   Per-Erik Johansson           Trollhättans PK                      332   48   48   48      476      49

4            Jan-Olov Nilsson                Ramsbergs PSK                  336   46   46   48      476      47

5            Hans-Peter Sörensson     Charlottenbergs PK              336   45   48   47      476      44

6            Jan Gustafsson                  Arvika PK                              333   46   48   48      475

7            Anders Grimling                 Lidköpings PSF                    333   47   49   46      475

8            Michael Gustafsson           Trollhättans PK                      333   47   44   49      473

9            Pasi Tynelä                         Lindesbergs PS                    337   45   43   48      473

10          Ulf Andersson                     Ramsbergs PSK                  335   43   46   44      468

11          Anders Friberg                   Örebro PSSK                        332   48   43   44      467

 

Mästerskap Damer

Guld      Linda Gåård                       Trollhättans PK                      334   47   49   47      477

Silver    Sanna Zetterberg               Örebro PSSK                        308   47   44   47      446

Brons   Anna Larsson                     Ramsbergs PSK                  313   45   42   43      443

4            Elisabet Magnusson          Örebro Poliskårs PK            299   44   46   45      434

5            Gudrun Marbrink                Ramsbergs PSK                  295   39   39   44      417

 

Mästerskap Juniorer

1            Veronica Kärrlund              Telegrafverkets PSF            308   47   47   47      449

2            Martin Rehn                        Tidaholms PSK                     310   42   46   41      439

 

Mästerskap Veteraner                                                                                                                Sär.

Guld      Lars Jander                        Örebro PSSK                        320   45   46   42      453      46

Silver    Bengt-Olov Nordh              Örebro Poliskårs PK            317   45   45   46      453      45

Brons   Kjell Skogqvist                   SJ SK Hallsberg                   311   48   46   46      451

4            Sören Andersson               Charlottenbergs PK              307   41   45   44      437

5            Lars Marbrink                     Ramsbergs PSK                  292   36   45   39      412

 

 

Resultat Lagtävling vapengrupp B

Guld Ramsbergs PSK                         960                                          

                                                                Jan-Olov Nilsson                     337

                                                                Örjan Gustavsson                    318

                                                                Tomas Luth                              305

                                                                                                                 

2 Örebro PSSK 1                                 960                                          

                                                                Jan Jorsäter                             338

                                                                Anders Friberg                        320

                                                                P-O Andersson                       302

                                                                                                                 

3 Örebro PSSK 2                                 904                                          

                                                                Raoul Löwenborg                    330

                                                                Jens Carlsson                         315

                                                                Dan Andersson                       259

 

Resultat Lagtävling vapengrupp C

Guld Ramsbergs PSK                         1000                                        

                                                                Jan-Olov Nilsson                     336

                                                                Ulf Andersson                          335

                                                                Jokke Hiltunen                         329

                                                                                                                 

Silver Örebro PSSK 1                         992                                          

                                                                Jan Jorsäter                             342

                                                                Anders Friberg                        332

                                                                P-O Andersson                       318

                                                                                                                 

Brons Trollhättans PK                         989                                          

                                                                Michael Gustafsson                333

                                                                Per-Erik Johansson                332

                                                                Fredrik Lindvall                        324

                                                                                                                 

4 Örebro PSSK 2                                 954                                          

                                                                Jens Carlsson                         328

                                                                Lars Jander                             320

                                                                Dan Andersson                       306

                                                                                                                 

5 Telegrafverket                                    908                                          

                                                                Veronica Kärrlund                   308

                                                                Stefan Björkbacke                  305

                                                                Peter Melin                              295

 

Resultat Lagtävling Damer

1 Ramsbergs PSK                               608                                          

                                                                Anna Larsson                          313

                                                                Gudrun Marbrink                     295

 

 

 

 

 

 

 

 

Individuella resultat

 

 

Klass A2

 

1     Hans Zachrisson                Åmåls PK                              41   47   42   45   46   45   39      305  

2     Sonny Sjögren                    Ramsbergs PSK                  42   43   39   35   39   34   40      272

 

Klass A3

 

1     Sören Rehn                         Tidaholms PSK                    48   46   48   44   48   48   49      331   B

2     Ove Holmberg                    Tidaholms PSK                    48   47   46   46   44   49   46      326   B

3     Tommy Myrén                     Charlottenbergs PK             46   47   48   45   48   47   45      326   B

4     Hans-Peter Sörensson      Charlottenbergs PK             47   48   44   45   49   46   46      325

5     Sergio Santana                  SJ SK Hallsberg                   45   41   45   45   48   48   45      317

 

Klass B1

 

1     Dan Andersson                  Örebro PSSK                       38   36   41   39   40   32   33      259

 

Klass B2

 

1     Jan Dahlgren                      Fryksdalens PK                    48   46   45   48   48   48   48      331   B

2     Raoul Löwenborg               Örebro PSSK                       46   49   45   47   48   47   48      330

3     Örjan Gustavsson               Ramsbergs PSK                  46   47   44   45   48   44   44      318

4     Sören Andersson               Charlottenbergs PK             48   46   42   41   46   46   43      312

5     Tomas Luth                         Ramsbergs PSK                  44   44   45   44   44   40   44      305

6     Anna Larsson                     Ramsbergs PSK                  43   39   45   45   42   40   41      295

 

Klass B3

 

1     Jan Jorsäter                        Örebro PSSK                       48   49   46   49   47   49   50      338   S

2     Mikael Andersson              PSK Frövi                              48   48   49   48   49   48   48      338   S

3     Jan-Olov Nilsson                Ramsbergs PSK                  48   47   48   48   49   48   49      337   B

4     Tommy Myrén                     Charlottenbergs PK             46   43   49   48   48   48   50      332   B

5     Anders Grimling                 Lidköpings PSF                   46   46   48   46   49   48   48      331   B

6     Jokke Hiltunen                    Ramsbergs PSK                  48   44   47   46   47   46   48      326

7     Peter Huss                          Örebro Poliskårs PK            42   47   48   47   47   49   46      326

8     Pasi Tynelä                         Lindesbergs PS                   44   49   47   45   45   42   48      320

9     Anders Friberg                   Örebro PSSK                       44   46   47   46   47   44   46      320

10  Tomas Kankainen              SJ SK Hallsberg                   45   47   45   44   47   41   46      315

11  Jens Carlsson                    Örebro PSSK                       48   44   46   44   48   41   44      315

12  P-O Andersson                  Örebro PSSK                       47   46   41   38   47   44   39      302

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Klass C1

 

1     Dan Andersson                  Örebro PSSK                       45   38   43   44   45   44   47      306

2     Emir Aldobasic                  Örebro PSSK                       31   37   35   42   37   37   35      254

3     Erik Jonsson                       Kumla SS                              37   38   34   30   40   32   37      248

 

Klass C2

 

1     Ulf Andersson                     Ramsbergs PSK                  46   49   48   50   49   47   46      335   B

2     Jan Dahlgren                      Fryksdalens PK                    47   47   47   46   49   48   45      329

3     Patrik Qvist                         Laxå PSK                              47   48   48   47   44   44   47      325

4     Örjan Gustavsson               Ramsbergs PSK                  47   46   48   44   48   47   45      325

5     Morgan Wahlström            Laxå PSK                              46   46   47   45   44   47   46      321

6     Hans Zachrisson                Åmåls PK                              45   43   46   46   48   44   48      320

7     Tomas Luth                         Ramsbergs PSK                  47   44   45   44   47   48   43      318

8     Göran Strömberg               Kumla SS                              45   47   47   45   43   46   43      316

9     Raul Löwenborg                 Örebro PSSK                       43   45   47   43   46   47   43      314

10  Henrik Wernersson            Lidköpings PSF                   47   40   44   47   44   44   43      309

11  Stefan Björkbacke             Telegrafverkets PSF            41   41   43   45   44   46   45      305

12  Sonny Sjögren                    Ramsbergs PSK                  43   41   44   46   41   42   47      304

13  Peter Melin                         Telegrafverkets PSF            46   41   43   37   41   44   43      295

14  Börje Fridholm                    Ramsbergs PSK                  38   39   37   44   39   44   31      272

 

Klass C3

 

1     Jan Jorsäter                        Örebro PSSK                       49   49   49   48   48   50   49      342   S

2     Pasi Tynelä                         Lindesbergs PS                   47   49   48   49   48   49   47      337   S

3     Mikael Andersson              PSK Frövi                              50   46   49   48   48   49   47      337   S

4     Hans-Peter Sörensson      Charlottenbergs PK             50   47   47   48   47   48   49      336   B

5     Jan-Olov Nilsson                Ramsbergs PSK                  50   45   47   48   50   47   49      336   B

6     Jan Gustafsson                  Arvika PK                              47   48   48   48   45   49   48      333   B

7     Anders Grimling                 Lidköpings PSF                   50   47   48   48   45   47   48      333   B

8     Michael Gustafsson           Trollhättans PK                     48   47   49   48   47   47   47      333   B

9     Anders Friberg                   Örebro PSSK                       47   49   45   47   50   45   49      332   B

10  Per-Erik Johansson           Trollhättans PK                     49   48   49   47   48   46   45      332   B

11  Peter Huss                          Örebro Poliskårs PK            49   46   47   47   45   49   47      330

12  Jokke Hiltunen                    Ramsbergs PSK                  45   47   47   49   46   49   46      329

13  Jens Carlsson                    Örebro PSSK                       49   46   45   47   49   45   47      328

14  Fredrik Lindvall                   Trollhättans PK                     45   46   45   46   46   47   49      324

15  Tomas Kankainen              SJ SK Hallsberg                   45   49   43   48   44   47   45      321

16  P-O Andersson                  Örebro PSSK                       43   45   48   48   43   46   45      318

17  Sergio Santana                  SJ SK Hallsberg                   40   45   45   48   44   41   45      308

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Klass D1

 

1     Sanna Zetterberg               Örebro PSSK                       40   41   47   45   46   45   44      308

 

Klass D2

 

1     Anna Larsson                     Ramsbergs PSK                  45   45   45   46   44   43   45      313

2     Elisabet Magnusson          Örebro Poliskårs PK            46   45   35   43   43   41   46      299

3     Gudrun Marbrink                Ramsbergs PSK                  38   38   43   46   44   43   43      295

 

Klass D3

 

1     Linda Gåård                       Trollhättans PK                     47   48   50   48   47   46   48      334   B

 

Klass Juniorer

 

1     Martin Rehn                        Tidaholms PSK                    44   49   44   41   41   47   44      310

2     Veronica Kärrlund              Telegrafverkets PSF            44   43   40   46   45   45   45      308

 

Klass Veteraner yngre

 

1     Lars Jander                        Örebro PSSK                       45   47   45   48   44   47   44      320   B

2     Bengt-Olov Nordh              Örebro Poliskårs PK            43   46   44   45   46   47   46      317

3     Kjell Skogqvist                    SJ SK Hallsberg                   41   47   39   45   45   45   49      311

 

Klass Veteraner äldre

 

1     Sören Andersson               Charlottenbergs PK             42   45   43   42   44   44   47      307

2     Lars Marbrink                     Ramsbergs PSK                  42   40   39   46   38   44   43      292

 

 

Gränser för standard medaljer:

 

Vapengrupp A:                Silver:    ---           Brons:   326

Vapengrupp B:                Silver:    338        Brons:   331

Vapengrupp C:                Silver:    337        Brons:   332

Damer:                              Silver:    ---           Brons:   334

Veteraner:                        Silver:    ---           Brons:   320

Juniorer:                            Silver:    ---           Brons:   ---