Banskjutning 15-09-1991 Örebro

Medaljfördelning i Mästerskapet

Vapengrupp C      
Bjarne Nilsson Charlottenbrgs Pk 484 Guld
Alf Sundfäldt Säffle Pk 483 Silver
Jan Gustavsson Arvika Pk 482 Brons
Vapengrupp B      
Robert Johansson Örebro Pssk 480 Guld
Krister Olsson Arvika Pk 476 Silver
Jan-Olov Nilsson Gyttorps Ssk 475 Brons
Vapengrupp A      
Jonny Jonsson Säffle Pk 480 Guld
Stig Svensson Skövde Ssk 472 Silver
Jörgen Larsson Tysslinge Sk 471 Brons
Damer      
iselott Olsson Lilla Edets Psk 457

Guld (särskjutning)

Gerd Alfredsson Södra Dals Psf 457 Silver
ritt-Marie Melin P4 If 454 Brons
Veteraner      
ngvar Jungblom Lidköpings Psf 477 Guld
Börje Larsson Lindesbergs Pk 472 Silver
Jonny Jonsson Säffle Pk 465 Brons

Lagtävlingen

Lag C  

 

Charlottenbergs Pk 1008 Wennerstrand, Strålin, Nilsson
Örebro Pssk 1006 Johansson, Dahlberg, Jander
Skövde Ssk 1000  
Lag B    
Örebro Pssk 988 Dahlberg, Johansson, Andersson
Charlottenbergs Pk 979 Wennerstrand, Strålin, Nilsson
Arvika Pk 976  
Lag A    
Skövde Ssk 953 Sjöberg, Svensson, Johansson
Söädra Dals Psf 936 Nielsen, Nielsen, Alfredsson

Resultat klassvis

Vapengrupp C

C 3        
Bjarne Nilsson Charlottenbergs Pk 342 484  
Alf Sundfäldt Säffle Pk 337 483  
Jan Gustavsson Arvika Pk 336 482  
Robert Johansson Örebro Pssk 339 482  
Mikael Gustavsson Trollhättans Pk 341 481  
Ragnar Nielsen S:Dals Psf 337 480  
Sven Dahlberg Örebro Pssk 338 479  
Mikael Andersson SJ Frövi 338 479  
Våge Strålin Charlottenbergs Pk 336 478  
Jan-Olov Nilsson Gyttorps Ssk 336 478  
Anders Stefansson Falköpings Jossk 335    
Stig Svensson Skövde Ssk 335    
Krister Olsson Arvika Pk 334    
Kenth Johansson Skövde Ssk 334    
Eje Pettersson Falköpings Jossk 334    
Bertil Melin P4 If 332    
Jörgen Larsson Tysslinge Sk 332    
Bo Johansson Hagfors-Uddeholm Pk 331    
Ulf Andersson Ramsbergs Psk 331    
Jan Ahlström Ramsbergs Psk 330    
Fredrik Martinsson L Edets Psk 330    
ClarenceWennerstrand Charlottenbergs Pk 330    
P O Andersson Örebro Pssk 329    
Bengt Larsson Falköpings Jossk 327    
Göran Ullberg Degerfors Psk 327    
Lars Kensby Arvika Pk 327    
Stig Stieberth T2 If 326    
Leif Olofsson Sjuntorps Psk 325    
Sixten Holmqvist Charlottenbergs Pk 322    
Bertil Eriksson Karlskoga Pk 321    
Göran Nyberg Ramsbergs Psk 321    
Bengt Olofsson Arvika Pk 317    
C2        
Jonas Fyrpihl Lindesbergs Pk 334    
Jan Johansson Örebro Pssk 331    
Sören Pettersson P4 If 331    
Pether Gustavsson Skövde Ssk 331    
Lars Jander Örebro Pssk 329    
Sven Karlsson SJ Frövi 326    
Christer Evensen T2 If 325    
Mikael Karlén Ramsbergs Psk 322    
Fredrik Gustavsson Falköpings Jossk 321    
Mats Wahlström Örebro Pssk 316    
Johan Nielsen S:Dals Psf 316    
Ulf Sjöberg Skövde Ssk 312    
Stefan Ideståhl Örebro Pssk 308    
Lars Andersson Sjuntorps Psk 306    
C1        
Bo Kappen Örebro Pssk 335    
Peter Nyberg Ramsbergs Psk 328    
Roine Pettersson Mariestads Pk 326    
Jan-Olov Ståhl Örebro Pssk 325    
Anders Friberg Örebro Pssk 317    
Mats Gorner Volvo Pk 317    
Urban Elisson Tysslinge Sk 314    
Roland Dahl Örebro Pssk 314    
Ragnar Isaksson Örebro Pssk 308    
Göte Johansson Räddningsskolans Sk 306    
Anders Dahl Örebro Pssk 295    
Tomas Johansson Räddningsskolans Sk 289    

Vapengrupp B

B 3        
Robert Johansson Örebro Pssk 336 480  
Krister Olsson Arvika Pk 332 476  
Jan-Olov Nilsson Gyttorps Ssk 332 475  
Anders Stefansson Falköpings Jossk 333 473  
Bertil Melin P4 If 332 472  
Sven Dahlberg Örebro Pssk 329 472  
Stig Stieberth T2 If 330 471  
Clarence Wennerstrand Charlottenbergs Pk 330 471  
Ulf Andersson Ramsbergs Psk 328    
Lars Kensby Arvika Pk 326    
Bjarne Nilsson Charlottenbergs Pk 325    
Sixten Holmqvist Charlottenbergs Pk 324    
Göran Ullberg Degerfors Psk 324    
Fredrik Martinsson L Edets Psk 324    
Våge Strålin Charlottenbergs Pk 324    
P O Andersson Örebro Pssk 323    
Mikael Gustavsson Trollhättans Pk 320    
Bo Johansson Hagfors-Uddeholm Pk 318    
Bengt Olfsson Arvika Pk 318    
Bengt Larsson Falköpings Jossk 316    
B 2        
Christer Evensen T2 If 330 469  
Pether Gustavsson Skövde Ssk 329 468  
Sören Pettersson P4 If 328    
Sven Karlsson SJ Frövi 325    
Sigvard Nilsson L Edets Psk 325    
Mats Wahlström Örebro Pssk 319    
Jonas Fyrpihl Lindesbergs Pk 317    
B 1        
Roine Pettersson Maristads Pk 333 473  
Bo Kappen Örebro Pssk 326    
Jan-Olov Ståhl Örebro Pssk 324    
Liselott Olsson L Edets Psk 314    

Vapengrupp A

A 3        
Jonny Jonsson Säffle Pk 337 480  
Stig Svensson Skövde Ssk 331 472  
Jörgen Larsson Tysslinge Sk 329 471  
Mikael Andersson SJ Frövi 330 468  
Alf Sundfäldt Säffle Pk 320 466  
Ragnar Nielsen Södra Dals Psf 321 464  
Kenth Johansson Skövde Ssk 323 463  
Kjell Skogqvist SJ Hallsberg 316 451  
K A Alfredsson Södra Dals Psf 308 440  
Bertil Eriksson Karlskoga Pk 301    
A 2        
Johan Nielsen Södra Dals psf 307    
Peter Åkerblom SJ Hallsberg 305    
Uls Sjöberg Skövde Ssk 299    
A 1        
Urban Elisson Tysslinge Sk 313 449  
Ragnar Isaksson Örebro Pssk 272    

Veteran Äldre

Jonny Jonsson Säffle Pk 323 465  

Veteran Yngre

Ingvar Jungblom Lidköpings Psf 333 477  
Börje Larsson Lindesbergs Pk 330 472  
Sigvard Nilsson L Edets Psk 318 457  
Wincent Andreasson Tysslinge Sk 301 430  

Dam C 3

Mona Lind Sundbybergs Pk 327 467  
Gerd Alfredsson Södra Dals Psf 318 457  

Dam C 2

Britt-Marie Melin P4 If 314 454  

Dam C 1

Liselott Olsson L Edets Psk 327 457  
Marja Virtanen Örebro Pssk 310 445  
Ann-Marie Blomér Örebro Pssk 303 423