Poängfält 1993-05-08 Sisjöns skjutfält.

Medaljörer 1993

Vapengrupp C  

 

Per Helmer I 15 guld
Sören Wahlberg Fok Borås silver
Per-Inge Berggren Kvibergs Pk

brons

Vapengrupp B    
Ronny Solheim Härlanda Pk guld
Voitto Saarinen Vårgårda Psk silver
Sten Carlsson Uddevalla Psf brons
Vapengrupp A    
Rolf Sträng Gbg Pssk guld
Ola Ronnert JBF silver
Patrik Göthberg Gbg Pssk brons
Vapengrupp R    
Ola Ronnert JBF guld
Klas Boman Vargöns Pk silver
Rolf Sträng Gbg Pssk brons
Dam C    
Monica Rundqvist Fok Borås guld
Marie Hansson Överby Pk silver
Lisette Eriksson Härlanda Pk brons
Veteran C    
Jan Andersson Bengtsfors Psk guld
Kjell Berntsson Gbg Pssk silver
Lars Lidholm Lidköpings Pf brons
Junior C    
Per-Anders Lander Säffle Pk guld
Anders Eriksson S Dals Pss silver
Robert Henriksson Bengtsfors Psk brons

Lagtävling medaljörer

Vapengrupp C  

 

Fok Borås 140/89 229 Wahlberg , Rundqvist , Ånhed
Lidköpings Pf 135/85 220 Gustafsson , Gustafsson , Gustafsson
Vårgårda Psk 134/82 216 G Samuelsson , Andersson , Saarinen
Vapengrupp B    
Vårgårda Psk 135/84 219 Saarinen , Andersson , Samuelsson
Lidköpings Pf 129/85 214 Gustafsson , Gustafsson , Gustafsson
Örebro Pssk 130/78 208 Johansson , Ståhl , Andersson
Vapengrupp A    
Gbg Pssk 127/80 207 Göthberg , Sträng , Haglund
Härlanda Pk 126/75 201 Larsson , Haraldsson , Jonsson
S Dals Pss 108/63 171 Eriksson , Eriksson , Nielsen
Vapengrupp R    
Gbg Pssk 123/79 202 Sträng , Grinefeldt , Haglund
Ulricehamns Pk 110/63 173 Appelbäck , Lindman , Svensson
Kvibergs Pk 106/59 165 Berggren , Benjaminsson , Fredriksson
Damer C    
Fok Borås 89/55 144 Rundqvist , Hansson
Mölndals Skf 72/44 116 Petrusson , Varga
Gbg Pssk 79/37 116 Almstrand , Persson-Sträng
Veteran C    
Gbg Pssk 80/47 127 Berntsson , Lindqvist
Fok Borås 76/40 116 Sörner . Törnqvist
Gbg Pssk 28/16 44 Wiklund , Hjelm

 

Vapengrupp C 1    

 

Bo Kappen ÖrebroPssk 77 46/31
Patrik Holm Roasjö Skf 76 48/28
Frank Sporre Överby Pk 74 45/29
Johan Olsson Roasjö Skf 68 44/24
Ulf Svensson Ulricehamns Pk 68 43/25
Mats Kvick Ulricehamns Pk 68 44/24
Thomas Teitur Roasjö Skf 68 44/24
Niklas Andersson Fok Borås 67 43/24
Lars Niklasson Jbf 65 42/23
Raimo Niemi Fok Borås 65 40/25
Ronny Johansson Fok Borås 64 42/22
Bengt Karlsson Fok Borås 64 39/25
Magnus Halunen Örebro Pssk 63 39/24
Joakim Gustafsson Örebro Pssk 61 41/20
Mikael Eng Roasjö Skf 61 43/18
Ulf Johansson Mölndals Pk 60 36/24
Matti Hurri Sandhems Psk 60 39/21
Anders Friberg Örebro Pssk 60 39/21
Mikael Melin Marinens Skf 60 36/24
Bo Frost Vårgårda Psk 60 37/23
Robert Björklund Gbg Polisen 59 35/24
Jonas Andreasson Falköpings Jossk 58 37/21
Tobias Henriksson Mölndals Skf 56 38/18
Magnus Fredriksson Vårgårda Psk 56 35/21
Peter Lindqvist Gbg Polisen 56 34/22
Tomas Bäckström Mölndals Skf 56 38/18
Mikael Karlsson Gbg Pssk 56 34/22
Per Madberg Mölndals Skf 56 36/20
Per Klarin Lerum 56 34/22
Erland Jensén Gbg Polisen 54 33/21
Morgan Friberg Roasjö Skf 53 35/18
Lennart Noring Mölndals Pk 53 34/19
Mikael Bjurström Lerum 53 33/20
Peter Larsson Gbg Polisen 53 31/22
Dan Brisman Kaflås Pk 52 32/20
Kent Lundström Lerum 51 31/20
Gunnar Elfström Gbg Pssk 50 32/18
Dick Berntsson Lerum 48 29/19
Pontus Andersson Vårgårda Psk 47 28/19
Niklas Gillberg Jbf 44 28/16
Hans Nilsson S Kinds Fbu 44 26/18
Urban Engström Gbg Pssk 43 27/16
Ola Linnhag Gbg Pssk 42 24/18
Mats Källström Örgryte Pk 41 27/14
Rikard Jakobsson Molndals Skf 40 21/19
Gunnar Lorén Gbg Pssk 38 23/15
Mats Lundberg Lysekils Pk 37 28/9
Håkan Andersson Örgryte Pk 35 21/14
Jens Jakobsson Mölndals Skf 32 19/13
Jonas Johansson S Kinds Fbu 31 17/14

 

Vapengrupp C 2    

 

Jan Karlsson Mölndals Skf 72 44/28
Roger Näslund Mölndals Skf 71 43/28
Roland Dahl Örebro Pssk 70 44/26
Staffan Haraldsson Härlanda Pk 70 45/25
Rolf Briskans Örebro Pssk 69 41/28
Larry Bergendal Ulricehamns Pk 68 43/25
Christos Lappas Fok Borås 68 44/24
Leif Mattson Gbg Pssk 67 43/24
Urban Källestig Gbg Pssk 67 43/24
Gustaf Nygren Mölndals Skf 66 43/23
Magnus Roos Gbg Polisen 65 44/21
Hang Cheung GbgPssk 65 40/25
Jan-Olof Olsson Arvika Pk 65 40/25
Håkan Johansson Lysekils Pk 64 41/23
Peter Johansson S Kinds Fbu 64 38/26
Gullmar Gustvsson Gbg Pssk 64 40/24
Johnny Eriksson Horns Pss 63 40/23
Tor Lundgren Mölndals Pk 63 38/25
Mikael Klevheden Jbf 63 39/24
Jörgen Andersson Säffle Pk 63 37/26
Percy Gasparik Skepplanda Ps 62 40/22
Leif Krig Gbg Pssk 62 39/23
Hussein Babur Härlanda Pk 62 38/24
Mikael Grahn Gbg Pssk 62 39/23
Arne Björnänger Sjuntorps Psk 62 37/25
Ragnar Isaksson Örebro Pssk 61 40/21
Lars Jonsson Fryksdalens Pk 61 41/20
Jan Rask Vårgårda Psk 61 38/23
Steinar Klasson Gbg Polisen 61 38/23
Stig Andersson Gbg Polisen 60 38/22
Patrik Nergård Överby Pk 60 39/21
Jari Räty Horns Pss 60 38/22
Kenneth Örnborg Fryksdalens Pk 60 37/23
Ing Johansson Roasjö Skf 59 38/21
Rolf Kullberg Horns Pss 59 39/20
Gösta Karlsson Marinen 59 37/22
Björn Johansson Fryksdalens Pk 58 35/23
Mikael Benjaminsson Kviberg Pk 58 35/23
Evert Henriksson Bengtsfors Psk 57 36/21
Stefan Olsson Lilla Edets psk 56 35/21
Lars Karlsson Gbg Pssk 56 34/22
Lars Gunnarsson Mölndals Skf 55 35/20
Inge Falk Lödöse Pk 55 34/21
Roy Lundin Bengtsfors Psk 55 35/20
Per-Arne Johansson S Kinds Fbu 54 33/21
Jerry Johansson Marks Pk 54 36/18
Bertil Engström Fryksdalens Pk 54 34/20
Jori Selin Lilla Edets Psk 53 36/17
Patrik Fredriksson Kvibergs Pk 53 34/19
Rolf Pettersson Mölndals Skf 52 31/21
Jan-Erik Nilsson Fryksdalens Pk 52 31/21
Mikael Arnervik Horns Pss 49 31/18
Jan Wallgren Horns Pss 47 29/18
Sivert Gannholm Mölndals Pk 47 29/18
Stefan Forsberg Sörbygdens Pk 43 29/14

 

Vapengrupp C 3    

 

Per Helmer I 15 80 48/32
Sören Wahlberg Fok Borås 78 48/30
Per-Inge Berggren Kviberg Pk 77 47/30
Pertti Pääkönen Gbg Pssk 77 47/30
Peter Zackrisson Säve Pk 76 47/29
Lars-Olof Gustafsson Lidköpings Pf 76 46/30
Torben Rundqvist Fok Borås 76 46/30
Ola Ronnert Jbf 76 46/30
Tomas Ånhed Fok Borås 75 46/29
Gunnar Samuelsson Vårgårda Psk 75 46/29
Matti Kirilov I 15 75 46/29
Martin Gustafsson Lidköpings Pf 75 46/29
Henrik Wernersson Lidköpings Pf 74 45/29
Björn Svensson Vårgårda Psk 74 45/29
Krister Olsson Arvika Pk 73 44/29
Klas Boman Vargöns Pk 73 44/29
Bertil Olsson Sörbygdens Pk 73 44/29
Ronny Solheim Härlanda Pk 72 44/28
Konstantin Bogdanffy Volvo Pk 72 44/28
Mikael Rosenqvist Gbg Pssk 72 47/25
Ingemar Lindqvist Lidköpings Pf 72 46/26
Roland Hansson Marks Pk 72 44/28
Kjell Andersson Vårgårda Psk 71 45/26
Per-Olov Andersson Örebro Pssk 71 43/28
Tomas Appelbäck Ulricehamns Pk 71 44/27
Voitto Saarinen Vårgårda Psk 70 43/27
Dag Svensson Lidköpings Pf 70 44/26
Lennart Eriksson S Dals Psf 70 45/25
Maks Grinefeldt Gbg Pssk 70 42/28
Jan Johansson Örebro Pssk 70 42/28
Tommy Klasson Horns Pss 70 42/28
Kaj Karlsson Överby Pk 69 44/25
Mats Lindman Ulricehamns Pk 69 44/25
Sven-Gunnar Johansson Ulricehamns Pk 69 43/26
Lennart Gustafsson Lidköpings Pf 69 43/26
Bruno Palm Marks Pk 68 43/25
Ragnar Nilsen S Dals Pss 68 43/25
Ari Svangren Jbf 68 41/27
Benny Dahlin Kvibergs Pk 67 43/24
Anders Andreasson Skepplanda Ps 67 44/23
Mikael Jonsson Sjuntorps Psk 67 42/25
Jan-Olov Ståhl Örebro Pssk 67 41/26
Gunnar Alkema Mölndals Pk 66 44/22
Sverker Forsberg Sörbygdens Pk 65 41/24
Robert Strömqvist Bengtsfors Psk 65 41/24
Rolf Sträng Gbg Pssk 65 40/25
Leif Olofsson Sjuntorps Psk 64 43/21
Rolf Haglund Vargöns Pk 63 37/26
Göran Andersson Gbg Pssk 62 38/24
Sten Carlsson Uddevalla Psf 62 37/25
Jukka Nykenen Fok Borås 62 40/22
Kjell-Arne Liljefors Uddevalla Psf 61 36/25
Roger Olsson Härlanda Pk 60 40/20
Timo Rajala Säffle Pk 60 35/25
Christian Jarl Gbg Pssk 59 38/21
Mats Jonsson Mölndals Skf 58 36/22
Gunnemar Johansson S Kinds Fbu 57 35/22
Åke Henriksson Marks Pk 56 35/21

 

Vapengrupp Dam C 1    

 

Ann Hansson Fok Borås 66 42/24
Marie Malmqvist Gbg Pssk 61 40/21
Veronica Eriksson Örebro Pssk 57 36/21
Jeanette Benediktusson Fok Borås 52 37/15
Monica Varga Mölndals Skf 51 31/20
Anna Apell Horns Pss 39 27/12
Katrin Emanuelsson Fok Borås 38 26/12
Rosa Källestig Gbg Pssk 33 20/13
Madlén Gunnarsson Jbf 6 4/2

 

Vapengrupp Dam C 2    

 

Barbro Petrusson Mölndals Skf 65 41/24
Annika Almstrand Gbg Pssk 59 41/18
Karin Berntsson Gbg Pssk 52 38/14
Lisbeth Granberg Lödöse Pk 52 34/18
Virginia Johansson Jbf 47 28/19

 

Vapengrupp Dam C 3    

 

Monica Rundqvist Fok Borås 78 47/31
Marie Hansson Överby Pk 73 46/27
Lisette Erikson Härlanda Pk 68 41/27
Helena Linell Vårgårda Psk 67 43/24
Mona Rundqvist Lidköpings Pf 67 43/24
Maria Persson-Sträng Gbg Pssk 57 38/19

 

Vapengrupp Veteran C    

 

Jan Andersson Bengtsfors Psk 68 43/25
Kjell Bengtsson Gbg Pssk 68 44/24
Lars Lidholm Lidköpings Pf 68 43/25
John Gilmén Stenungsunds Pk 65 43/22
Gösta Alexandersson Boråspolisen 62 39/23
Gunnar Lindqvist Gbg Pssk 59 36/23
Ryno Sörner Fok Borås 58 40/18
Lars Törnqvist Fok Borås 58 36/22
Sture Börjesson Kvibergs Pk 57 35/22
Karl-Erik Svensson Boråspolisen 52 34/18
Ove Torstensson Överby Pk 49 31/18
Torsten Wiklund Gbg Pssk 29 20/9
Frank Hjelm Gbg Pssk 15 8/7

 

Vapengrupp Junior C    

 

Per-Anders Lander Säffle Pk 70 45/25
Anders Eriksson S Dals Pss 63 40/23
Robert Henriksson Bengtsfors Psk 57 36/21
Peter Larsson Falköpings Jossk 54 34/20
Daniel Alvarsson Horns Pss 51 36/15
Mattias Persson Lerums Pk 48 28/20
Martin Simonsson Fok Borås 46 34/12
Fredrik Brisman Kaflås Pk 39 27/12

 

 

Vapengrupp B 1    

 

Bo Kappen Örebro Pssk 67 41/26
Thomas Teitur Roasjö Skf 64 44/20
Patrick Holm Roasjö Skf 63 40/23
Johan Olsson Roasjö Skf 56 38/18
Frank Sporre Överby Pk 49 30/19

 

Vapengrupp B 2    

 

Inge Falk Lödöse Pk 59 37/22
Lars Karlsson Gbg Pssk 53 36/17
Jerry Johansson Marks Pk 51 38/13
Urban Källestig Gbg Pssk 48 29/19
Jan-Olof Olsson Arvika Pk 42 27/15
Lisbeth Granberg Lödöse Pk 41 27/14

 

Vapengrupp B 3    

 

Ronny Solheim Härlanda Pk 77 46/31
Voitto Saarinen Vårgårda Psk 76 47/29
Sten Carlsson Uddevalla Psf 75 46/29
Torben Rundqvist Fok Borås 75 45/30
Per Helmer I 15 75 44/31
Jan Johansson Örebro Pssk 73 45/28
Gunnar Samuelsson Vårgårda Psk 72 44/28
Kaj Karlsson Överby Pk 72 44/28
Henrik Wernersson Lidköpings Pf 72 44/28
Peter Zackrisson Säve Pk 72 44/28
Lennart Gustafsson Lidköpings Pf 72 44/28
Kjell Andersson Vårgårda Psk 71 44/27
Lars-Olov Gustavsson Lidköpings Pf 71 42/29
Martin Gustafsson Lidköpings Pf 71 43/28
Matti Kirilov I 15 70 45/25
Jan-Olov Ståhl Örebro Pssk 68 43/25
Per-Olov Andersson Örebro Pssk 67 42/25
Krister Olsson Arvika Pk 67 41/26
Tomas Ånhed Fok Borås 66 42/24
Marie Hansson Överby Pk 65 41/24
Björn Svensson Vårgårda Psk 64 39/25
Sören Wahlberg Fok Borås 64 38/26
Dag Svensson Lidköpings Pf 63 40/23
Sven-Gunnar Johansson Ulricehamns Pk 63 42/21
Åke Henriksson Marks Pk 60 40/20
Gunnemar Johansson S Kinds Fbu 59 36/23
Lars Lidholm Lidköpings Pf 58 37/21
Jan Andersson Bengtsfors Psk 54 33/21
Kjell-Arne Liljefors Uddevalla Psf 53 31/22

 

Vapengrupp A 1    

 

Leif H Johansson Härlanda Pk 69 41/28
Mats Kvick Ulricehamns Pk 48 33/15
Andreas Lidberg Lv 6 Psf 43 25/18
Mikael Dahlqvist Säve Pk 43 26/17
Mikael Eng Roasjö Skf 40 26/14
Robert Bjöklund Gbg Polisen 38 24/14
Peter Larsson Gbg Polisen 31 20/11
Hans Sjögren Lv 6 Psf 23 13/10

 

Vapengrupp A 2    

 

Patrik Göthberg Gbg Pssk 69 43/26
Staffan Haraldsson Härlanda Pk 64 42/22
Anders Broberg Lv 6 Psf 59 38/21
Ragnar Isaksson Örebro Pssk 59 39/20
Torbjörn Johannesson Lv 6 Psf 58 35/23
Christos Lappas Fok Borås 58 35/23
Stefan Olsson Lilla Edets Psk 57 37/20
Jari Räty Horns Pss 57 36/21
Mikael Kleveheden Jbf 56 35/21
Stefan Forsberg Sörbygdens Pk 51 34/17
Björn Jönsson Fryksdalens Pk 51 29/22
Hussein Babur Härlanda Pk 48 31/17
Leif Krig Gbg Pssk 47 33/14
Sten Arning Härlanda Pk 44 30/14
Gustaf Nygren Mölndals Pk 43 27/16
Ove Svensson Horns Pss 43 27/16
Peter Johansson S Kinds Fbu 43 27/16
Urban Svensson Mölndals Pk 43 25/18
Jan Wallgren Horns Pss 42 26/16
Patrik Negård Överby Pk 41 26/15
Hans-Erik Andersson Säve Pk 39 28/11
Jori Selin Lilla Edets Psk 38 24/14
Jan-Olof Olsson Arvika Pk 33 21/12
Steinar Klasson Gbg Polisen 28 18/10
Ove Torstensson Överby Pk 27 16/11

 

Vapengrupp A 3    

 

Rolf Sträng Gbg Pssk 72 43/29
Ola Ronnert Jbf 69 43/26
Peter Zackrisson Säve Pk 68 44/24
Roger Larsson Härlanda Pk 68 43/25
Lennart Eriksson S Dals Pss 63 40/23
Tommy Klasson Horns Pss 61 38/23
Stefan Byqvist Säffle Pk 58 37/21
Anders Eriksson S Dals Pss 56 36/20
Gunnar Alkema Mölndals Pk 55 35/20
Krister Olsson Arvika Pk 54 34/20
Ove Svensson Lilla Edets Psk 52 37/15
Ragnar Nilsen S Dals Pss 52 32/20
Maks Grinefeldt GbgPssk 50 31/19
Robert Strömqvist Bengtsfors Psk 44 28/16
Rolf Haglund Vargöns Pk 42 26/16
Åke Henriksson Marks Pk 41 27/14

 

Vapengrupp R 1    

 

Anders Göthberg Gbg Pssk 60 37/23
Ulf Svensson Ulricehamns Pk 54 34/20
Leif H Jonsson Härlanda Pk 54 34/20
Johan Olsson Roasjö Skf 52 33/19
Jonas Andreasson Falköpings Jossk 48 32/16
Per Madberg Mölndals Pk 44 30/14
Dan Brisman Kaflås Pk 38 24/14
Hans Nilsson S Kinds Fbu 28 17/11

 

Vapengrupp R 2    

 

Urban Svensson Mölndals Pk 71 47/24
Johnny Eriksson Horns Pss 62 41/21
Rolf Briskans Örebro Pssk 62 39/23
Magnus Roos Gbg Polisen 61 42/19
Roger Näslund Mölndals Skf 60 38/22
Jörgen Andersson Säffle Pk 59 41/18
Håkan Johansson Lysekils Pk 57 36/21
Mikael Benjaminsson Kvibergs Pk 56 38/18
Leif Krig Gbg Pssk 53 34/19
Mikael Grahn Gbg Pssk 53 36/17
Ronny Johansson Härlanda Pk 52 43/9
Leif Strömberg Örgryte Pk 51 33/18
Patrik Fredriksson Kvibergs Pk 48 30/18
Stig Andersson Gbg Polisen 45 28/17
Lars Jonsson Fryksdalens Pk 42 27/15
Roy Lundin Bengtsfors Psk 35 19/16
Sten Magnusson Fryksdalens Pk 32 22/10
Mikael Nordin Jbf 30 19/11

 

Vapengrupp R 3    

 

Ola Ronnert Jbf 72 43/29
Klas Boman Vargöns Pk 72 43/29
Rolf Sträng Gbg Pssk 71 44/27
Jens Olofsson Kristinehamns Pk 71 44/27
Stefan Byqvist Säffle Pk 70 45/25
Maks Grinefeldt Gbg Pssk 67 42/25
Klas Haglund Gbg Pssk 64 37/27
Rolf Haglund Vargöns Pk 64 41/23
Christian Jarl Gbg Pssk 64 41/23
Ingemar Lindqvist Lidköpings Pf 63 42/21
Tomas Appelbäck Ulricehamns Pk 63 40/23
Per-Inge Berggren Kvibergs Pk 61 38/23
Göran Andersson Gbg Pssk 59 37/22
Mats Lindman Ulricehamns Pk 56 36/20
Sverker Forsberg Sörbygdens Pk 54 33/21
Timo Rajala Säffle Pk 49 31/18
Roger Larsson Härlanda Pk 47 26/21

anm; placering vid lika träff särskiljdes på den tiden genom "tapp på sista" , "näst sista" osv.