VSM Precision 2005 09 04 mästerskap

Vapengrupp A (särskjutning om silver)

1 Alf Sundfeldt Charlottenbergs Pk 49 48 48 46 50 47 49 337 48 45 48 141 478 Guld
2 Ove Holmberg Tidaholms Psk 47 45 46 46 46 4546 321 48 47 49 144 465 Silver
3 Anders Grimling Lidköpings Pf 48 48 49 47 46 45 44 327 45 48 45 138 465 Brons

Vapengrupp B

1 Hans -P Sörensson Charlottenbergs Pk 47 49 48 49 46 48 48 335 50 49 47 142 481 Guld
2 Jan Dahlgren Fryksdalens Pk 44 49 48 48 49 48 50 336 47 48 47 144 478 Silver
3 Kenth Reinhamre Göteborgs Pssk 49 49 47 48 49 47 48 335 49 48 47 144 477 Brons

Vapengrupp C (särskjutning om guld)

1 Tommy Gustavsson Vallebygdens Psf 48 48 47 47 49 49 47 335 47 48 46 141 476 Guld
2 Anders Grimling Lidköpings Pf 48 46 48 50 47 48 45 332 48 50 46 144 476 Silver
3 Hans-P Sörensson Charlottenberg Pk 47 46 49 47 49 46 47 331 48 48 47 143 474 Brons

Dam C (särskjutning om guld)

1 Susanne Svensson Falköping 45 44 48 48 44 48 44 321 47 44 47 138 459 Guld
2 Annelie Johansson Sjuntorp 46 45 45 48 45 46 48 323 46 45 45 136 459 Silver
3 Kerstin Andersson Södra Dal 46 45 42 46 44 42 44 309 48 48 45 141 450 Brons

Vy C

1 Kent Reinhamre Göteborg Pssk 48 49 47 45 50 47 46 332 48 45 50 143 475 Guld
2 Ragnar Nielsen Södra Dal 47 44 46 48 45 49 46 325 49 49 48 146 471 Silver
3 Hugo Torstensson Älvenäs Pk 47 44 46 48 45 49 46 326 47 48 48 143 469 Brons

VäC

1 Ingvar Jungblom Trollhättan 46 46 47 47 49 48 46 329 45 46 50 141 470 Guld
2 Amund Amundsen Charlottenberg 45 47 46 43 45 48 47 321 46 47 45 138 459 Silver
3 Sören Andersson Charlottenberg 47 43 44 46 44 43 40 307 47 43 47 137 444 Brons

Junior C

1 Christian Johansson Vedum 49 42 46 45 49 45 47 323 48 47 46 141 464 Guld
2 Martin Rehn Tidaholm 45 44 40 41 43 43 48 304 45 48 43 136 440 Silver
3 Fredrik Rosén Sjuntorp 47 44 46 45 34 42 46 304 49 43 40 132 436 Brons

Resultat klassvis

C1

1 Tobias Vikberg Älvenäs 48 48 46 46 49 45 47 329 46 47 47 140 469 B
2 Stefan Nilsson Mariestad 46 45 47 46 46 48 47 325 49 48 46 143 468 B
3 Gary Wade Vallebygden 46 47 46 44 45 46 44 318      
4 Mats Gustavsson Arvika 46 45 45 43 44 48 46 317      
5 Andreas Granander Skövde 42 46 46 43 44 43 45 309      
6 Jörgen Karlsson P4 Skövde 41 42 46 43 46 40 44 302      
7 Tomas Svensson P4 Skövde 46 46 38 44 46 39 41 300      
8 Marcus Jannesson Lidköping 46 38 39 40 45 39 42 289      

C2

1 Tommy Gustavsson Vallebygden 48 48 47 47 49 49 47 335 47 48 46 141 476 S
2 Jimmy Ågesjö P4 Skövde 46 43 49 45 47 48 46 324 46 48 47 141 465 B
3 Magnus Persson Älvenäs 45 47 46 42 49 49 48 326 43 47 45 135 461 B
4 Kenth Johansson Skövde 45 46 47 48 47 46 45 324 42 46 41 129 453 B
5 Ingemar Lindqvist Lidköping 47 46 43 47 46 45 47 321      
6 Leif Johansson Sjuntorp 44 47 46 40 48 47 46 318      
7 Börje Johansson Vallebygden 43 43 47 44 44 48 48 317      
8 Anders Johansson Sjuntorp 44 45 47 46 43 44 41 310      
9 Jan-Olov Olsson Arvika 43 47 41 44 48 42 44 309      
10 Bengt Larsson Falköping 42 45 44 44 44 38 39 296      
11 Per Jacobsson Skövde 40 37 41 43 43 39 44 287      
12 Birger Cliffordsson Töreboda 46 42 43 40 43 35 38 287      

C3

1 Anders Grimling Lidköping 48 46 48 50 47 48 45 332 48 50 46 144 476 S
2 Hans-P Sörensson Charlottenberg 47 46 49 47 49 46 47 331 48 48 47 143 474 S
3 Ove Holmberg Tidaholm 47 45 50 46 47 47 47 329 48 47 46 141 470 B
4 Sören Rehn Tidaholm 47 48 46 49 46 39 49 324 47 47 48 142 466 B
5 Per-Erik Johansson Trollhättan 47 45 47 46 44 47 49 325     B
6 Peter Rhenfeldt Överby 43 47 43 46 47 48 46 320      
7 Alf Sundfeldt Charlottenberg 45 49 46 39 45 47 47 318      
8 Hans Germer Mariestad 43 45 46 45 45 46 41 311      

Dc1

1 Lena Ljungqvist Lidköping 41 45 41 48 42 42 40 299 44 48 37 129 429

Dc2

1 Annelie Johansson Sjuntorp 46 45 45 48 45 46 48 323 46 45 45 136 459 B
2 Kerstin Andersson Södra Dal 46 45 42 46 44 42 44 309 48 48 45 141 450
3 Tina Källefors Örgryte 40 41 50 42 45 47 45 310 45 48 44 137 447
4 Gerd Alfredsson Södra Dal 45 43 45 46 44 46 46 315 41 47 44 132 447
5 Eva Olofsson Sjuntorp 43 45 46 46 47 44 45 316 45 41 40 126 442

Dc3

1 Susanne Svensson Falköping 45 44 48 48 44 48 44 321 47 44 47 138 459 B

Vy C

1 Kent Reinhamre Göteborgs Pssk 48 49 47 45 50 47 46 332 48 45 50 143 475 S
2 Ragnar Nielsen Södra Dal 47 44 46 48 45 49 46 325 49 49 48 146 471
3 Hugo Torstensson Älvenäs 45 46 48 47 46 49 45 326 47 48 48 143 469
4 Gunnar Nyman Lidköping 48 49 48 46 46 46 46 329 45 45 46 136 465 B
5 Sune Arvhult Trollhättan 43 47 46 48 46 46 47 323 49 47 45 141 464
6 Leif Olofsson Sjuntorp 44 46 45 42 47 46 49 319 45 49 45 139 458
7 Teuvo Kananen Sjuntorp 44 41 43 47 41 44 48 308 41 41 44 126 434
8 Jan Dahlgren Fryksdalen 47 48 48 46 45 47 47 328 36 0 0 00 36 364

VäC

1 Ingvar Jungblom Trollhättan 46 46 47 47 49 48 46 329 45 46 50 141 470 B
2 Amund Amundsen Charlottenberg 45 47 46 43 45 48 47 321 46 47 45 138 459
3 Sören Andersson Charlottenberg 47 43 44 46 44 43 40 307 47 43 47 137 444

Junior C

1 Christian Johansson Vedum 49 42 46 45 49 45 47 323 48 47 46 141 464
2 Martin Rehn Tidaholm 45 44 40 41 43 43 48 304 45 48 43 136 440
3 Fredrik Rosén Sjuntorp 47 44 46 45 34 42 46 304 49 43 40 132 436

B 1.

1 Mats Gustavsson Arvika 46 48 47 45 46 48 44 324 50 48 43 141 465 B
2 Tobias Vikberg Älvenäs 46 48 47 45 46 48 44 320      
3 Marcus Jannesson Lidköping 38 26 37 38 37 38 36 250      

B2.

1 Jan Dahlgren Fryksdalen 44 49 48 48 49 48 50 366 47 48 47 142 478 S
2 Jimmy Ågesjö P4 Skövde 47 48 46 45 46 48 44 324 48 49 46 143 467 B
3 Magnus Persson Älvenäs 45 42 47 46 45 48 47 320      
4 Christian Johansson Vedum 45 44 46 46 44 49 44 318      
5 Leif Olofsson Sjuntorp 49 42 43 47 44 46 46 317      
6 Jan-Olov Olsson Arvika 44 46 41 45 43 46 45 310      
7 Per Jacobsson Skövde 43 43 48 42 43 43 44 306      
8 Sören Andersson Charlottenberg 41 43 42 44 46 44 45 305      
9 Kent Boström Ramsberg 40 45 47 44 46 40 43 305      
10 Annelie Johansson Sjuntorp 42 43 45 44 41 45 44 304      
11 Ari Pirttijärvi Ramsberg 37 43 37 48 37 38 48 288      
12 Tina Källefors Örgryte 42 26 41 36 42 42 44 273      

B3

1 Hans-Peter Sörensson Charlottenberg 47 49 48 49 46 48 48 335 50 49 47 142 481 S
2 Kent Reinhamre Göteborgs Pssk 49 49 47 48 45 47 48 333 49 48 47 144 477 B
3 Peter Rhenfeldt Överby 46 46 48 46 49 47 48 330 50 46 47 143 473 B
4 Alf Sundfeldt Charlottenberg 45 49 48 47 45 48 47 329 49 46 48 143 472 B
5 Per-Erik Johansson Trollhättan 46 46 45 47 49 48 48 329 46 49 47 142 471 B
6 Hugo Torstensson Älvenäs 49 47 44 42 46 46 46 320      
7 Anders Grimling Lidköping 45 45 47 44 48 47 42 318      

A1

1 Mats Gustavsson Arvika 47 44 47 46 39 42 39 304 42 43 45 130 434
2 Stefan Nilsson Mariestad 45 45 40 37 41 43 37 288 42 43 45 129 417
3 Marcus Jannesson Lidköping 34 44 40 43 46 42 41 290 38 30 31 99 389

A2

1 Amund Amundsen Charlottenberg 44 45 46 48 48 46 41 318 45 46 45 136 454
2 Ari Pirttijärvi Ramsberg 45 44 46 42 46 44 45 312 46 40 42 128 440
3 Gert Andersson Vargön 40 43 44 45 44 45 46 307 44 40 43 127 434
4 Karl-Axel Alfredsson Södra Dal 44 43 42 40 42 42 47 300 42 48 42 132 432
5 Kent Boström Ramsberg 48 44 37 43 45 36 41 294 45 46 43 134 428

A3

1 Alf Sundfeldt Charlottenberg 49 48 48 46 50 47 49 337 48 45 48 141 478 S
2 Ove Holmberg Tidaholm 47 45 46 46 46 45 46 321 48 47 49 144 465 B
3 Anders Grimling Lidköping 48 48 49 47 46 45 44 327 45 48 45 138 465 B
4 Kent Reinhamre Göteborgs Pssk 45 45 46 47 47 44 48 322 46 48 48 142 464 B
5 Hans-Peter Sörensson Charlottenberg 44 47 47 45 47 44 46 320 47 44 48 139 459 B
6 Sören Rehn Tidaholm 47 47 44 42 48 45 44 317 43 46 46 135 452
7 Hans Germer Mariestad 43 40 46 44 50 42 47 312 41 45 48 134 446