Resultatlista VSM 2004     LAGTÄVLAN Vapengrupp A Serie                    
Placering Namn Kortnummer Klass Klass Lag Klubb 1 2 3 4 5 6 7 Summa Final Total  
         
  Mästerskap      
GULD Alf Sundfält 5911 3 A3 Charlottenbergs PK 3 Charlottenbergs PK 45 46 46 47 45 45 49 323 140 463  
SILVER Kent Reinhamre 4043 3 A3   Göteborgs Pistol- och Sportskytteklubb 46 47 47 48 45 46 48 327 135 462  
Brons Hans-Peter Sörensson 17573 3 A3 Charlottenbergs PK 3 Charlottenbergs PK 45 44 46 47 47 47 47 323 135 458  
         
1 Kent Reinhamre 4043 3 A3   Göteborgs Pistol- och Sportskytteklubb 46 47 47 48 45 46 48 327 135 462  
2 Alf Sundfält 5911 3 A3 Charlottenbergs PK 3 Charlottenbergs PK 45 46 46 47 45 45 49 323 140 463  
3 Hans-Peter Sörensson 17573 3 A3 Charlottenbergs PK 3 Charlottenbergs PK 45 44 46 47 47 47 47 323 135 458  
4 Anders Grimling 9133 3 A?   Lidköpings PF 45 42 49 46 45 46 47 320 134 454  
5 Stefan Jonsson 7883 3 A3   Kristinehamns PK 43 45 46 47 46 48 44 319 134 453  
6 Roland Pettersson 4106 3 A3   Hagfors-Uddeholms PK 44 44 43 47 47 48 45 318 132 450  
7 Thommy Myrén 1186 3 A3 Charlottenbergs PK 3 Charlottenbergs PK 45 40 47 44 46 48 46 316 139 455  
8 Roine Pettersson 4404 3 A3   Mariestads PK 44 44 48 44 43 48 44 315 128 443  
9 Rune Falk 5913 3 A3   Säffle PK 42 44 44 45 43 46 45 309   309  
                                   
1 Hans Germer 1250 2 A2   Mariestads PK 45 45 43 42 47 45 45 312 125 437  
2 Kenth Boström 1372 2 A2   Ramsbergs PSK 43 46 44 44 44 46 44 311 129 440  
3 Magnus Persson 6036 2 A2   Älvenäs PK 43 44 44 46 45 45 42 309   309  
4 Sven Karlsson 7944 2 A2   Frövi-Lindesberg PSK 44 48 39 43 42 43 44 303   303  
5 Ari Pirttijärvi 1374 2 A2   Ramsbergs PSK 43 39 41 38 44 43 45 293   293  
6 Jan-Yngve Bohlin 17574 2 A2   Charlottenbergs PK 38 37 40 43 37 41 42 278   278  
                                   
1 Stefan Nilsson 22730 1 A1   Mariestads PK 41 43 47 42 42 41 41 297   297  
2 Ulf Werner 21277 1 A1   Starrkärrs SF 44 40 39 44 39 44 40 290   290  
3 Johan Sundfält 8812 1 A1   Charlottenbergs PK 35 44 41 32 44 43 44 283   283  
4 Kenneth Norén 20805 1 A1   Starrkärrs SF 40 42 39 44 39 41 35 280   280  
5 Tobias Vikberg Intyg 1 A1   Älvenäs PK 43 38 44 37 30 29 39 260   260  
6 Anders Nilsson Intyg 1 A1   Älvenäs PK 27 26 40 35 34 36 39 237   237  
         
         
  Standardmedalj Silver 323p    
  Standardmedalj Brons 316p    
         
 
  Resultatlista VSM 2004   Vapengrupp B Serie              
Placering Namn Kortnummer Klass Klass Lag Klubb 1 2 3 4 5 6 7 Summa Final Total  
 
  Mästerskap B-vapen  
GULD Hans-Peter Sörensson 17573 3 B3 Charlottenbergs PK 2 Charlottenbergs PK 49 47 50 49 48 48 48 339 143 482  
SILVER Jan Jorsäter 3987 3 B3 Örebro PSSK 2 Örebro PSSK 47 45 48 48 50 49 48 335 142 477  
Brons Daniel Jander 12134 3 B3 Örebro PSSK 2 Örebro PSSK 47 47 49 46 46 49 48 332 144 476  
                                   
                                   
1 Hans-Peter Sörensson 17573 3 B3 Charlottenbergs PK 2 Charlottenbergs PK 49 47 50 49 48 48 48 339 143 482  
2 Jan Jorsäter 3987 3 B3 Örebro PSSK 2 Örebro PSSK 47 45 48 48 50 49 48 335 142 477  
3 Sven-Gunnar Johansson 355 3 B3   Ulricehamns Pistolskytteklubb 48 47 46 48 48 48 49 334 133 467  
4 Daniel Jander 12134 3 B3 Örebro PSSK 2 Örebro PSSK 47 47 49 46 46 49 48 332 144 476  
5 Sonny Lindberg 6476 3 B3 Örebro PSSK 2 Örebro PSSK 47 47 46 48 47 47 49 331 142 473  
6 Fredrik Lindwall 368 3 B3 Trollhättans PK 1 Trollhättans PK 47 48 48 48 48 45 47 331 139 470  
7 Michael Gustafsson 383 3 B3 Trollhättans PK 1 Trollhättans PK 48 46 47 47 50 47 46 331 141 472  
8 Jens Carlsson 1386 3 B3   Örebro PSSK 47 49 49 49 45 47 45 331 139 470  
9 Per Erik Johansson 2490 3 B3 Trollhättans PK 1 Trollhättans PK 46 47 46 49 46 49 47 330 143 473  
10 Alf Sundfält 5911 3 B3 Charlottenbergs PK 2 Charlottenbergs PK 47 46 48 47 47 48 47 330 140 470  
11 Thommy Myrén 1186 3 B3 Charlottenbergs PK 2 Charlottenbergs PK 46 45 48 47 48 45 49 328   328  
12 Erik Masth 2830 3 B3   Älvenäs PK 49 46 45 44 46 48 48 326   326  
13 Peter Rehnfeldt 7765 3 B3   Överby PK 43 48 47 47 46 47 45 323   323  
14 Hans Törnevik 412 3 B3   I2 Skf 44 45 45 45 47 48 47 321   321  
15 Anders Grimling 9133 3 B3   Lidköpings PF 48 46 47 47 45 45 42 320   320  
16 Christian Gustavsson 10345 3 B3   Säffle PK 45 43 45 44 47 47 47 318   320  
17 Anders Friberg 851 3 B3 Örebro PSSK 2 Örebro PSSK 47 47 44 44 48 41 46 317   318  
18 Roland Pettersson 4106 3 B3   Hagfors-Uddeholms PK 44 47 42 45 47 42 47 314   317  
19 Karl-Axel Johansson 7943 3 B3   Frövi-Lindesberg PSK 38 46 46 48 41 46 48 313   314  
20 Jan Nilsson 819 3 B3   Starrkärrs SF 46 47 43 42 42 47 46 313   313  
21 Sverker Forsberg 1649 3 B3   Sörbygdens PK 41 43 39 47 44 43 45 302   313  
22 Kent Reinhamre 4043 3 B3   Göteborgs Pistol- och Sportskytteklubb 45 46 34 43 46 46 42 302   302  
                                302  
1 Magnus Persson 6036 2 B2   Älvenäs PK 44 46 47 48 46 46 46 323      
2 P-O Andersson 3976 2 B3 Örebro PSSK 2 Örebro PSSK 45 44 48 43 46 48 46 320   323  
3 Kenth Boström 1372 2 B2   Ramsbergs PSK 48 45 39 48 44 45 47 316   316  
4 Hugo Torstensson 7923 2 B2   Älvenäs PK 45 46 46 45 46 45 43 316   316  
5 Örjan Gustavsson 5725 2 B2   Ramsbergs PSK 43 42 45 44 45 47 46 312   312  
6 Roland Ågren 16098 2 B2   Älvenäs PK 43 43 44 44 48 49 39 310   310  
7 Sören Andersson 17575 2 B2   Charlottenbergs PK 39 43 40 46 48 46 45 307   307  
8 Per-Inge Johansson 1083 2 B2   I2 Skf 43 45 42 46 43 39 44 302   302  
9 Maria Johansson 18189 2 B2   Ramsbergs PSK 42 39 40 41 45 46 43 296   296  
10 Ari Pirttijärvi 1374 2 B2   Ramsbergs PSK 40 41 43 35 42 40 40 281   281  
11 Mats Ågren 16097 2 B2   Älvenäs PK 40 33 38 35 44 41 43 274   274  
                                   
1 Mats Gustavsson 21265 1 B1   Arvika PK 41 42 45 44 46 45 48 311   311  
2 Johan Sundfält 8812 1 B1   Charlottenbergs PK 41 44 38 32 41 40 43 279   279  
3 Petter Sundfält 14206 1 B1   Charlottenbergs PK 39 40 41 33 35 36 40 264   264  
   
   
  Standardmedalj Silver 332p  
  Standardmedalj Brons 326p  
   
   
  Resultatlista VSM 2004       Vapengrupp C Serie              
Plats Namn Kortnummer Klass Vapengrp Lag Klubb 1 2 3 4 5 6 7 Summa Final Totalt  
 
  Mästerskap Damer       Särskj.
GULD Linda Gåård 16556 3 D   Trollhättans PK 45 46 46 49 47 48 45 326 140 466 48
SILVER Anna Ekström 22729 1 D ?1 Mariestads PK 44 46 49 46 46 48 48 327 139 466 47
Brons Hanna Eriksson 13931 3 D Örebro PSSK D1 Örebro PSSK 45 48 48 48 46 45 48 328 136 464  
         
         
  Mästerskap Juniorer      
GULD Andreas Carlsson 19736 Jun C   Öckerö SF 43 49 46 47 45 48 49 327 139 466  
SILVER Christian Johansson 16622 Jun C   Vedums PSK 46 45 47 47 44 46 43 318 135 453  
Brons Petter Sundfält 14206 Jun C   Charlottenbergs PK 48 46 45 47 45 42 44 317 124 441  
         
  Mästerskap Veteraner Yngre      
GULD Kent Reinhamre 4043 Vet Y   Göteborgs Pistol- och Sportskytteklubb 47 50 48 46 48 49 46 334 146 480  
SILVER Ragnar Nielssen 4280 Vet Y   Södra Dals PSF 48 48 48 47 48 46 46 331 139 470  
Brons Hugo Torstensson 7923 Vet Y   Älvenäs PK 46 49 46 46 45 46 46 324 137 461  
         
  Mästerskap Veteraner Äldre      
GULD Amund Amundsen 1471 Vet Ä Trollhättans PK 3 Charlottenbergs PK 47 44 44 48 47 49 45 324 137 461  
SILVER Lars Marbrink 5730 Vet Ä   Ramsbergs PSK 47 44 48 46 45 45 47 322 128 450  
Brons Sören Andersson 17575 Vet Ä   Charlottenbergs PK 42 43 41 47 43 46 46 308 133 441  
         
         
  Mästerskap Herrar      
GULD Sonny Lindberg 6476 3 C Örebro PSSK 1 Örebro PSSK 49 50 48 46 47 49 49 338 144 482  
SILVER Jan Jorsäter 3987 3 C Örebro PSSK 1 Örebro PSSK 48 47 49 49 49 48 47 337 143 480  
Brons Anders Grimling 9133 3 C   Lidköpings PF 48 48 48 48 49 46 47 334 144 478  
         
         
         
         
1 Kristina Andersson 5622 3 D   Lidköpings PF 45 49 49 47 49 46 44 329 132 461  
2 Hanna Eriksson 13931 3 D Örebro PSSK D1 Örebro PSSK 45 48 48 48 46 45 48 328 136 464  
3 Linda Gåård 16556 3 D   Trollhättans PK 45 46 46 49 47 48 45 326 140 466  
                                   
1 Veronica Ericsson 3974 2 D Örebro PSSK D1 Örebro PSSK 45 47 46 47 46 46 46 323 140 463  
2 Ingeborg Palmgren 419 2 D   I2 Skf 47 42 45 46 47 48 46 321 138 459  
3 Eva Olofsson 5363 2 D   Sjuntorps PSK 44 44 42 42 40 44 45 301 132 433  
4 Gudrun Marbrink 5729 2 D Ramsbergs PSK D1 Ramsbergs PSK 38 40 42 46 42 45 43 296 123 419  
5 Zenitha Malm 7739 2 D   Öckerö SF 41 40 40 42 44 44 38 289 122 411  
6 Maria Johansson 18189 2 D Ramsbergs PSK D1 Ramsbergs PSK 38 39 43 40 40 37 40 277   277  
                                   
1 Anna Ekström 22729 1 D ?1 Mariestads PK 44 46 49 46 46 48 48 327 139 466  
2 Pernilla Åkersten Intyg 1 D   Älvenäs PK 42 42 39 42 44 44 45 298 126 424  
                                   
1 Andreas Carlsson 19736 Jun C   Öckerö SF 43 49 46 47 45 48 49 327 139 466  
2 Christian Johansson 16622 Jun C   Vedums PSK 46 45 47 47 44 46 43 318 135 453  
3 Petter Sundfält 14206 Jun C   Charlottenbergs PK 48 46 45 47 45 42 44 317 124 441  
4 Robin Utbult 16664 Jun C   Öckerö SF 46 44 45 45 46 47 40 313 125 438  
5 Malin Jansson  Intyg Jun C   Öckerö SF 14 25 29 25 38 36 32 199 87 286  
                                   
1 Amund Amundsen 1471 Vet Ä Trollhättans PK 3 Charlottenbergs PK 47 44 44 48 47 49 45 324 137 461  
2 Lars Marbrink 5730 Vet Ä   Ramsbergs PSK 47 44 48 46 45 45 47 322 128 450  
3 Sören Andersson 17575 Vet Ä   Charlottenbergs PK 42 43 41 47 43 46 46 308 133 441  
4 Sven Karlsson 7944 Vet Ä   Frövi-Lindesberg PSK 43 47 45 45 47 36 42 305 124 429  
                                   
1 Kent Reinhamre 4043 Vet Y   Göteborgs Pistol- och Sportskytteklubb 47 50 48 46 48 49 46 334 146 480  
2 Ragnar Nielssen 4280 Vet Y   Södra Dals PSF 48 48 48 47 48 46 46 331 139 470  
3 Hugo Torstensson 7923 Vet Y   Älvenäs PK 46 49 46 46 45 46 46 324 137 461  
4 Erik Masth 2830 Vet Y   Älvenäs PK 45 48 45 48 47 46 44 323 135 458  
5 Leif Olofsson 6250 Vet Y   Sjuntorps PSK 43 48 48 47 46 43 45 320 134 454  
6 Ingemar Zakariasson 3259 Vet Y   Sörbygdens PK 43 45 46 46 43 48 47 318 134 452  
7 Teuvo Kananen    12047 Vet Y   Sjuntorps PSK 47 45 47 44 42 49 44 318 136 454  
8 Rune Falk 5913 Vet Y   Säffle PK 41 48 47 45 48 44 44 317 137 454  
9 Bengt-Göran Gustavsson 17557 Vet Y   Mariestads PK 37 40 41 41 36 35 41 271 112 383  
                                   
                                   
1 Mats Gustavsson 21265 1 C Arvika 1 res Arvika PK 44 50 45 47 49 45 43 323   323  
2 Tobias Vikberg Intyg 1 C   Älvenäs PK 46 43 44 46 43 48 44 314   314  
3 Peter Holt Intyg 1 C   Karlstads Pistol- och Sportskytteklubb 44 44 44 45 45 41 45 308   308  
4 Kenneth Norén 20805 1 C   Starrkärrs SF 40 43 42 45 47 48 42 307   307  
5 Ulf Werner 21277 1 C   Starrkärrs SF 48 47 40 45 43 45 39 307   307  
6 Stefan Nilsson 6028 1 C   Mariestads PK 42 46 46 43 38 45 43 303   303  
7 Anders Nilsson Intyg 1 C   Älvenäs PK 40 41 43 35 44 41 40 284   284  
                                   
1 P-O Andersson 3976 2 C Örebro PSSK 1 Örebro PSSK 45 48 47 48 47 48 48 331   331  
2 Hans Germer 9133 2 C ?1 Mariestads PK 45 47 47 48 44 47 47 325   325  
3 Per-Inge Johansson 1083 2 C   I2 Skf 47 49 44 45 44 46 45 320   320  
4 Magnus Persson 6036 2 C Trollhättans PK 3 Älvenäs PK 45 48 42 45 48 45 45 318   318  
5 Örjan Gustavsson 5725 2 C Ramsbergs PSK 1 Ramsbergs PSK 46 46 46 44 41 46 48 317   317  
6 Jan-Yngve Bohlin 17574 2 C   Charlottenbergs PK 44 44 48 47 43 49 41 316   316  
7 Ari Pirttijärvi 1374 2 C Ramsbergs PSK 1 Ramsbergs PSK 45 43 47 47 42 46 45 315   315  
8 Kenth Boström 1372 2 C Ramsbergs PSK 1 Ramsbergs PSK 41 45 45 44 46 45 46 312   312  
9 Roland Ågren 16098 2 C   Älvenäs PK 44 41 44 42 45 43 41 300   300  
10 Mats Ågren 16097 2 C   Älvenäs PK 38 38 34 41 41 40 46 278   278  
                                   
1 Sonny Lindberg 6476 3 C Örebro PSSK 1 Örebro PSSK 49 50 48 46 47 49 49 338 144 482  
2 Roine Petterson 4404 3 C ?1 Mariestads PK 49 46 46 48 50 48 50 337 139 476  
3 Jan Jorsäter 3987 3 C Örebro PSSK 1 Örebro PSSK 48 47 49 49 49 48 47 337 143 480  
4 Alf Sundfält 5911 3 C Charlottenbergs PK 1 Charlottenbergs PK 48 47 46 49 47 50 48 335 138 473  
5 Lars Palmgren 420 3 C   I2 Skf 46 49 48 49 49 49 45 335 142 477  
6 Krister Olsson 3013 3 C Arvika 1 Arvika PK 49 49 49 46 46 47 48 334 142 476  
7 Anders Grimling 9133 3 C   Lidköpings PF 48 48 48 48 49 46 47 334 144 478  
8 Fredrik Lindwall 368 3 C Trollhättans PK 2 Trollhättans PK 46 48 49 47 49 45 49 333 141 474  
9 Michael Gustafsson 383 3 C Trollhättans PK 2 Trollhättans PK 50 47 47 46 47 49 47 333 138 471  
10 Peter Rehnfeldt 7765 3 C   Överby PK 49 46 46 48 48 49 46 332 140 472  
11 Per Erik Johansson 2490 3 C Trollhättans PK 2 Trollhättans PK 45 47 46 47 49 46 49 329   329  
12 Jan Gustavsson 1320 3 C Arvika 1 Arvika PK 47 45 47 48 48 46 48 329   329  
13 Christian Gustavsson 10345 3 C   Säffle PK 43 48 46 49 49 47 47 329   329  
14 Karl-Axel Johansson 7943 3 C   Frövi-Lindesberg PSK 49 49 45 47 49 46 44 329   329  
15 Stefan Jonsson 7883 3 C   Kristinehamns PK 48 45 45 47 47 47 48 327   327  
16 Bengt Olofsson 3015 3 C Arvika 1 Arvika PK 45 47 44 47 48 49 47 327   327  
17 Jens Carlsson 1386 3 C Örebro PSSK 1 Örebro PSSK 45 44 48 48 47 48 47 327   327  
18 Anders Friberg 851 3 C Örebro PSSK 1 Örebro PSSK 46 47 46 48 47 48 45 327   327  
19 Hans-Peter Sörensson 17573 3 C Charlottenbergs PK 1 Charlottenbergs PK 46 41 49 46 49 47 48 326   326  
20 Jan Nilsson 819 3 C   Starrkärrs SF 46 45 49 47 46 46 47 326   326  
21 Sverker Forsberg 1649 3 C   Sörbygdens PK 47 45 47 47 44 48 47 325   325  
22 Sven-Gunnar Johansson 355 3 C   Ulricehamns Pistolskytteklubb 48 45 47 48 45 45 44 322   322  
23 Thommy Myrén 1186 3 C Charlottenbergs PK 1 Charlottenbergs PK 43 45 48 46 47 44 47 320   320  
24 Roland Pettersson 4106 3 C   Hagfors-Uddeholms PK 45 45 45 46 45 45 45 316   316  
25 Daniel Jander 12134 3 C Örebro PSSK 1 Örebro PSSK 47 47 41 46 38 47 48 314   314  
         
        LAGTÄVLAN
         
  Standardmedalj Silver 334p    
  Standardmedalj Brons 327p