VSM Sunne 2007-05-19
Det blev en blöt start på fältskyttemästerskapen i det annars så soliga Värmland. Det blev också väldigt mörkt på
en del skjutstationer på grund av det mulna vädret. Att väldigt många skyttar påverkas av dåligt väder återspeglas
i resultatlistan. Vädret bättrade sig längre fram på dagen och de tre vapengrupperna A, B och R fick i huvudsak riktigt
fint skjutväder och förhållandena blev lika för alla inom respektive grupp.
En som inte lät sig påverkas av regn och rusk var unge skaraborgaren Christian Johansson från Vedums Psk.
Han blev en av två som sköt fullt denna dag och därmed Västsvensk mästare i C. Den andra som tog full pott var
Per-Olof Andersson Örebro Pssk med B vapen. I övrigt bjöd tävlingen på många spännande särskjutningar där
inte mindre än 8 skyttar sköt isär om silver och brons i C.
Frånsett vädret, som ingen rår på, var det en välplanerad och utslagsgivande tävling, precis så som ett mästerskap
ska vara.

RESULTATLISTA VSM SUNNE 19/5 2007
Resultat i C-vapen Klass 3
  1 Christian Johansson  Vedums Psk                48/28 S
  2 P-O Andersson        Örebro Pssk              46/26 S
  3 Anders Grimling      Lidköpings Psf            46/27 S
  4 Daniel Jander        Öpssk                     46/28 S
  4 Rolf Hallman         FOK Borås                 46/28 S
  6 Peter Larsson        Volvo PK                  46/28 S
  7 Roger Larsson        Telegrafverkets PSF       46/27 S
  8 Bengt Lundblad       Vårgårda Psk              46/27 S
  9 Martin Rådman        I 2 SKF                   46/27 S
 10 Göran Strandh        Älvenäs PK                45/28 B
 11 Lennart Gustavsson   Lidköpings Psf            45/28 B
 12 Krister Olsson       Arvika PK                 45/27 B
 13 Tobias Vikberg       Älvenäs Pk                45/26 B
 14 Ingemar Lindqvist    Lidköpings Psf            45/26 B
 15 Våge Strålin         Arvika PK                 44/28 B
 16 Jimmy Ågesjö         P4 IF                     44/28 B
 17 Per-Anders Lander    Säffle Pk                 44/27 B
 18 Jens Carlsson        Örebro Pssk               44/27 B
 19 Anders Lundblad      Vårgårda Psk              44/26 B
 20 Anders Nilsson       Örebro Pssk               44/25 B
 21 Klas Svensson        P4 IF                     44/25 B
 22 Jörgen Persson       Arvika PK                 43/27
 23 Per-Inge Johansson   I 2 SKF                   43/26
 24 Peter Hjortstam      Alingsås Ksf             42/28
 25 Jan Eriksson         HUPK                      42/26
 26 Kent Boström         Ramsbergs PSK             42/23
 27 Richard Ramstedt     Öpssk                     41/27
 28 Tomas Ånhed          FOK Borås                 41/27
 29 Christer Egerlind    Volvo PK                  41/26
 30 Jörgen Persson       Fryksdalens PK            40/27
 31 Lennart Carlsson     Fryksdalens PK            40/25
 32 Anders Friberg       Örebro Pssk              39/24
 33 Gunnar Björk         HUPK                      38/28
 34 Hans Germer          Mariestads PK             38/26
 35 Ari Pirttijärvi      Ramsbergs PSK             38/25
 36 Roland Pettersson    HUPK                      38/25             
 37 Kenneth Nolberger    Mariestads PK             37/24             
 38 Christer Karlsson    Lidköpings Psf            37/24             
 39 Henrik Särehag       Grästorps PSK             37/23             
 40 Bengt Dahl           Volvo PK                  36/23             
 41 Christer Hedin       Volvo PK                  33/22             
Resultat i C-vapen Klass 2
  1 Kent Grönholm        Fjugesta PSK              44/27            B
  2 Dan Andersson        Örebro Pssk               37/26             
  3 Johan Samuelsson     Vårgårda Psk              37/23             
  4 C-H Carlsson         I2 SKF                    34/23             
  5 Peter Åhlander       Södra Dal Psf             27/20             
  6 Kennet Johansson     HUPK                        8/5             
Resultat i C-vapen Klass 1
  1 Anders Wennerbom     Vårgårda Psk              46/27            S
  2 Christer Larsson     Mariestads PK             43/27           
  3 Anders Nilsson       Arvika Psk                43/27           
  4 Thomas Engman        Öpssk                     38/26             
  5 Lars Dahlström       Fryksdalens PK            37/27             
  6 Ulf Hansson          Härlanda PK               37/24             
  7 Svante Carlsson      Öpssk                     35/23             
  8 Mats Öberg           Lidköpings Psf            32/22             
  9 Tomas Svensson       P4 IF                     29/19             
 10 Ulf Karlhagen        Överby PK                 13/10
Resultat i Damer Klass 3
  1 Kristina Andersson   Lidköpings Psf            44/27             S
  2 Mona Rundqvist       Lidköpings Psf            42/26             B
Resultat i Damer Klass 2
  1 Amie Blomér          Örebro Pssk               39/25             
  2 Sanna Zetterberg     Örebro Pssk               39/23             
  3 Cecilia Larsson      Fryksdalens PK            36/23             
  4 Elisabeth Magnusson  Öpssk                     34/23             
  5 Anna Lundblad        Vårgårda Psk              25/20             
Resultat i Damer Klass 1
  1 Johanna Amrén        Härlanda PK               40/26             B
  2 Anna Wiren           Arvika PK                 36/24             
  3 Elin Åkesson         Vårgårda Psk              33/22             
  4 Karin Lander         Säffle Pk                 21/14             
Resultat i Veteraner yngre
  1 Ragnar Olsson        Fjugesta PSK              45/27             S
  2 Erik Masth           Älvenäs PK                41/24             B
  3 Gunnar Samuelsson    Vårgårda Psk              41/25             B
  4 Sonny Svensson       FOK Borås                 40/24             B
  5 Wollrath Ivarsson    Fjugesta PSK              39/26             
  6 Kenneth Örnborg      Fryksdalens PK            39/25             
  7 Kenneth Karlsson     Lidköpings Psf            38/27             
  8 Ragnar Nielsen       Södra Dal Psf             37/24             
  9 Kai Karlsson         Överby PK                 35/21             
 10 Uno Ottosson         Överby PK                 33/23             
 11 Raymond Derngren     Södra Dals PSF            25/18             
 12 Jan Dahlgren         Fryksdalens PK             10/4             
Resultat i Veteraner äldre
  1 Sven Samuelsson      Vårgårda Psk              46/27             S
  2 Göte Zetterlund      HUPK                      41/26             B
  3 Gunnar Nyman         Lidköpings Psf            40/26             B
  4 Sven Erik Södervall  Arvika PK                 38/27             
  5 Bengt-Olov  Nordh    Örebro Pssk               33/23             
  6 Allan Kling          Fryksdalens PK            31/23             
  7 Jonny Johansson      HUPK                      28/19             
  8 Sven-Olof Bergqvist  Grästorps PSK             25/20             
  9 Sune Olsson          Alingsås Ksf             24/17             
 10 Kurt Hjortstam       Alingsås Ksf             21/17             
 11 Karl-Erik Johansson  HUPK                        3/2             
Resultat i Klass juniorer
  1 Martin Rehn          Tidaholms PSK             43/26            B
  2 Johanna Carlsson     Fryksdalens PK            42/25             
  3 Eric Svanberg        Södra Dals PSF            40/28             
Resultat i B-vapen Klass 3
  1 P-O Andersson        Örebro PSSK               48/27            S  
  2 Daniel Jander        Öpssk                     46/28            S
  3 Lennart Gustafsson   Lidköpings Psf            46/27            S
  4 Anders Grimling      Lidköpings PSF            45/27            B
  5 Tobias Vikberg       Älvenäs PK                45/26            B
  6 Jens Carlsson        Örebro PSSK               44/27            B
  7 Christian Johansson  Vedums Psk                44/26            B
  8 Ragnar Olsson         Fjugesta PSK              43/27             
  9 Gunnar Nyman         Lidköpings Psf            43/27             
 10 Henrik Särehag       Grästorps PSK             42/25             
 11 Anders Friberg       Örebro PSSK               42/25             
 12 Krister Olsson       Arvika PK                 41/27             
 13 Mona Rundqvist       Lidköpings Psf            41/26             
 14 Martin Rehn          Tidaholms PSK             40/24             
 15 Martin Rådman        I 2 SKF                   40/24             
 16 Wollrath Ivarsson    Fjugesta PSK              37/25             
 17 Ari Pirttijärvi      Ramsbergs PSK              10/5             
Resultat i B-vapen Klass 2
  1 Jan Dahlgren         Fryksdalens PK            44/27            B
  2 Bengt-Olov Nordh     Öpssk                     44/25            B
  3 Uno Ottosson         Överby PK                 37/26             
  4 Sanna Zetterberg     Örebro Pssk               36/24             
  5 Amie Blomér          Örebro PSSK               34/23             
  6 Dan Andersson        Örebro PSSK               30/22             
  7 Kai Karlsson         Överby PK                 30/21             
  8 Elisabet Magnusson   Öpssk                     26/18             
Resultat i B-vapen Klass 1
  1 Christer Larsson     Mariestads PK             43/26           
  2 Svante Carlsson      Öpssk                     35/23             
  3 Ulf Karlhagen        Överby PK                 21/16             
 
Resultat i R-vapen Klass 3  
  1 Hans Germer          Mariestads PK             48/27            S
  2 Lennart Gustafsson   Lidköpings Psf            47/27            S
  3 Jens Carlsson        Örebro PSSK               47/27            S
  4 Peter Larsson        Volvo PK                  47/27            S
  5 Anders Lundblad      Vårgårda Psk              47/27            S
  6 Christer Hedin       Volvo PK                  46/27            B
  6 Martin Rådman        I 2 SKF                   46/27            B
  6 Sonny Svensson       FOK Borås                 46/27            B
  9 Jörgen Persson       Arvika PK                 46/27            B
  9 Tobias Vikberg       Älvenäs Pk                46/27            B
 11 Kent Boström         Ramsbergs PSK             46/26            B
 12 Klas Svensson        P4 IF                     45/27            B
 13 Peter Hjortstam      Alingsås Ksf             45/26            B
 14 Christian Johansson  Vedums Psk                44/27            B
 15 Tomas Ånhed          FOK Borås                 44/26            B
 16 Krister Olsson       Arvika PK                 44/26            B
 17 Ingemar Lindqvist    Lidköpings Psf            44/26            B
 18 P- O Andersson       Örebro PSSK               44/26            B
 19 Bengt Lundblad       Vårgårda Psk              44/25            B
 20 Göran Strandh        Älvenäs PK                44/25            B
 21 Rolf Hallman         FOK Borås                 43/26             
 22 Christer Egerlind    Volvo PK                  41/26             
 23 Richard Ramstedt     Öpssk                     41/24             
 24 Kenneth Nolberger    Mariestads PK             40/26             
 25 Per-Inge Johansson   I 2 SKF                   40/26             
 26 Jan Eriksson         HUPK                      40/25             
 27 Mona Rundqvist       Lidköpings Psf            39/25             
 28 Bengt Dahl           Volvo PK                  36/24             
 29 Erik Masth           Älvenäs PK                35/23             
 30 Gunnar Björk         HUPK                      34/26             
 31 Hans Lindgren        Arvika PK                 34/24             
 32 Kenneth Karlsson     Lidköpings Psf            32/21             
 33 Gert Andersson       Vargöns PK                31/22             
 
Resultat i R-vapen Klass 2  
  1 C-H Carlsson         I2 SKF                    34/23             
  2 Peter Åhlander       Södra Dals PSF            28/22             
  3 Eric Svanberg        Södra Dal Psf             26/18             
  4 Sven-Erik Södervall  Arvika PK                 23/17             
  5 Sven-Olof Bergqvist  Grästorps PSK               5/5             
 
Resultat i R-vapen Klass 1  
  1 Anders Wennerbom     Vårgårda Psk              44/26            B
  2 Thomas Engman        Öpssk                     42/25             
  3 Ulf Hansson          Härlanda PK               38/24             
  4 Anders Nillson       Arvika Psk                32/21             
  5 Lars Dahlström       Fryksdalens PK            32/21           
  6 Svante Carlsson      Öpssk                     30/23             
  7 Mats Öberg           Lidköpings Psf            23/18             
 
Resultat i Avapen Klass 3  
  1 Göran Strandh        Älvenäs PK                48/27            S
  2 Roger Larsson        Telegrafverkets PSF       46/26            S
  3 Anders Grimling      Lidköpings Psf            46/26            S
  4 Kent Boström         Ramsbergs PSK             45/27            S
  5 Richard Ramstedt     Öpssk                     45/27            S
  6 Sonny Svensson       FOK Borås                 44/26            B
  7 Per-Anders Lander    Säffle Pk                 44/26            B
  8 Jimmy Ågesjö         P4 IF                     44/26            B
  9 Våge Strålin         Arvika PK                 44/26            B
 10 Rolf Hallman         FOK Borås                 44/26            B
 11 Christer Egerlind    Volvo PK                  43/26            B
 12 Anders Nilsson       Örebro PSSK               42/25            B
 13 Hans Germer          Mariestads PK             42/25            B
 14 Per-Inge Johansson   I 2 SKF                   41/26             
 15 Jörgen Persson       Fryksdalens PK            41/25             
 16 Peter Larsson        Volvo PK                  40/24             
 17 Jan Eriksson         HUPK                      40/22             
 18 Roland Pettersson    HUPK                      39/24             
 19 Gunnar Björk         HUPK                      39/24             
 20 Peter Hjortstam      Allingsås Ksf             37/24             
 21 Kenneth Nolberger    Mariestads PK             36/24             
 22 Henrik Särehag       Grästorps PSK             36/23             
 23 Ragnar Nielsen       Södra Dal Psf             34/23             
 24 Ari Pirttijärvi      Ramsbergs PSK             33/21             
 25 Tomas Ånhed          FOK Borås                 32/24             
 26 Bengt Dahl           Volvo PK                  31/20             
 27 Gert Andersson       Vargöns PK                30/20             
 28 Christer Karlsson    Lidköpings Psf            30/19             
 29 Christer Hedin       Volvo PK                  18/13             
 30 Martin Rådman        I 2 SKF                    12/8             
 31 Jörgen Persson       Arvika PK                  11/7             
 
Resultat i A-vapen Klass 2  
  1 Allan Kling          Fryksdalens PK            37/23             
  2 Sven-Erik Södervall  Arvika PK                 18/13             
 
Resultat i A-vapen Klass 1  
  1 Anders Nilsson       Arvika PK                 34/23             
  2 Tomas Svensson       P4 IF                     34/21             
  3 Ulf Hansson          Härlanda PK               25/17             
  4 Christer Larsson     Mariestads PK             23/16             
Lagresultat VSM Sunne 19/5 2007
Resultat VSM 2007 Klass C
  1 Lidköping                  136/81
Anders Grimling      46/27
Lennart Gustavsson   45/28
Ingemar Lindqvist    45/26
  2 Vårgårda PSK               136/80
Anders Wennerbom     46/27
Bengt Lundblad       46/27
Anders Lundblad      44/26
  3 Arvika Psk                 132/82
Krister Olsson       45/27
Våge Strålin         44/28
Jörgen Persson       43/27
  4 Älvenäs PK                 131/78
Göran Strandh        45/28
Tobias Vikberg       45/26
Erik Masth           41/24
  5 Örebro Pssk Lag 1          130/80
Daniel Jander        46/28
P-O Andersson        46/26
Thomas Engman        38/26
  6 FOK Borås                  127/79
Rolf Hallman         46/28
Tomas Ånhed          41/27
Sonny Svensson       40/24
  7 Örebro Pssk Lag 2          124/76
Anders Nilsson       44/25
Richard Ramstedt     41/27
Anders Friberg       39/24
  8 I2 SKF                     123/76
Martin Rådman        46/27
Per-Inge Johansson   43/26
C-H Carlsson         34/23
  9 HUPK                       118/79
Jan Eriksson         42/26
Gunnar Björk         38/28
Roland Pettersson    38/25
 10 P4 IF                      117/72
Jimmy Ågesjö         44/28
Klas Svensson        44/25
Tomas Svensson       29/19
 11 Fryksdalens PK             116/75
Jörgen Persson       40/27
Lennart Carlsson     40/25
Cecilia Larsson      36/23
 12 Volvo PK                   115/73
Peter Larsson        46/28
Bengt Dahl           36/23
Christer Hedin       33/22
Resultat VSM 2007 Klass R
  1 Vårgårda PSK               135/78
Anders Lundblad      47/27
Anders Wennerbom     44/26
Bengt Lundblad       44/25
  2 Volvo PK                   134/80
Peter Larsson        47/27
Christer Hedin       46/27
Christer Egerlind    41/26
  3 FOK Borås                  133/79
Sonny Svensson       46/27
Tomas Ånhed          44/26
Rolf Hallman         43/26
  4 Örebro                     133/78
Jens Carlsson        47/27
P- O Andersson       44/26
Thomas Engman        42/25
  5 Lidköpings PSF             130/78
Lennart Gustafsson   47/27
Ingemar Lindqvist    44/26
Mona Rundqvist       39/25
  6 Älvenäs PK                 125/75
Tobias Vikberg       46/27
Göran Strandh        44/25
Erik Masth           35/23
  7 Arvika PSK                 122/74
Jörgen Persson       46/27
Krister Olsson       44/26
Anders Nillson       32/21
  8 I2 SKF                     120/76
Martin Rådman        46/27
Per-Inge Johansson   40/26
C-H Carlsson         34/23
Resultat VSM 2007 Klass V
  1 Vårgårda PSK                87/52
Sven Samuelsson      46/27
Gunnar Samuelsson    41/25
  2 Fjugesta PSK                84/53
Ragnar Olsson        45/27
Wollrath Ivarsson    39/26
  3 Lidköpings PSF              78/53
Gunnar Nyman         40/26
Kenneth Karlsson     38/27
  4 HUPK                        69/45
Göte Zetterlund      41/26
Jonny Johansson      28/19
Resultat VSM 2007 Klass A
  1 FOK Borås                  120/76
Sonny Svensson       44/26
Rolf Hallman         44/26
Tomas Ånhed          32/24
  2 HUPK                       118/70
Jan Eriksson         40/22
Roland Pettersson    39/24
Gunnar Björk         39/24
  3 Volvo PK                   114/70
Christer Egerlind    43/26
Peter Larsson        40/24
Bengt Dahl           31/20
Resultat VSM 2007 Klass B
  1 Lidköping PSK              134/81
Lennart Gustafsson   46/27
Anders Grimling      45/27
Gunnar Nyman         43/27
  2 Örebro Pssk Lag 1          129/78
P-O Andersson        48/27
Daniel Jander        46/28
Svante Carlsson      35/23
  3 Örebro Pssk Lag 2          120/75
Jens Carlsson        44/27
Anders Friberg       42/25
Amie Blomér          34/23
Resultat VSM 2007 Klass Dam
  1 Lidköping PSF               86/53
Kristina Andersson   44/27
Mona Rundqvist       42/26
  2 Örebro Pssk                 70/47
Sanna Zetterberg     36/24
Amie Blomér          34/23